promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Olyan ősi építményt találtak egy barlang mélyén, amely átírja az emberiség tudását

Olyan ősi építményt találtak egy barlang mélyén, amely átírja az emberiség tudását

Borítókép:  Profimedia - illusztráció
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc

Elképesztő milyen sokkoló titkok rejtőznek a barlangok mélyén.

Franciaország egyik legrémisztőbb barlangjában, a Saint-Marcel-barlangban lenyűgöző felfedezést tettek a tudósok. A barlang bejárata utáni területeken már ősidők óta éltek emberek, de a kutatók most a bejárattól 1,5 kilométerre, mélyen a járat belsejében törött cseppköveket találtak. Ez a lelet arra utal, hogy az ősemberek váratlanul fejlett barlangászati ismeretekkel és világítási technikákkal rendelkeztek, hiszen a barlang ezen része rendkívül veszélyes, tele mély gödrökkel, még ma is, modern felszereléssel és fényforrással.

A tudósok elképedve figyelték a törött cseppköveket, amelyek a barlangi talajt borították. Ezek a képződmények évezredek alatt alakulnak ki a vízcseppek ásványi anyagok lerakódásából, és pusztításuk a korabeli ember jelenlétére utal. A 19. században a barlangokban gyakori volt a vandalizmus, a szikladarabok letörése szuvenírként, de a Saint-Marcel-i leletek ennél régebbiek.

Egy geomorfológus és csapata más barlangokban is talált hasonló nyomokat, ami arra utal, hogy a Saint-Marcel-i rongálás nem a turisták műve. A barlangi cseppkövek növekedése és az urán-tórium kormeghatározás segítségével a kutatók megállapították, hogy a törött csúcsok legkorábbi darabja 10 000, a legfrissebb pedig 3 000 éves.

​A legmeglepőbb felfedezés azonban egy szándékosan épített kőépítmény volt a törött darabok között, a kamrában. Ez a szerkezet 8 000 évvel ezelőtt keletkezett, ami azt bizonyítja, hogy az ősemberek nemcsak le tudtak menni a veszélyes mélybe, de ott is építkeztek. Hogy hogyan tették ezt a sötétségben, rejtély marad. A kamra falán lévő koromnyomok talán adhatnak némi támpontot a fényforrás megismeréséhez.

A Saint-Marcel-barlangban talált leletek forradalmasítják a korabeli ember barlangokhoz való viszonyáról alkotott elképzeléseinket. A kutatók úgy vélik, hogy a barlangok nem csak menedékhelyként szolgáltak, de fontos szerepet játszottak a korabeli emberek hitvilágában és szimbolikájában is. A Saint-Marcel-i felfedezések újabb fejezetet nyitnak az emberiség őstörténetének könyvében.

Forrás: Sciens Alert