![A dunai Atlantiszt a kommunizmus süllyesztette el, a Senki szigete még most is a folyó mélyén rejtőzik](https://images.promotions.hu/article/115252/1702117665_sziget-atlantisz-romania-jokai-paradicsom-tundermese-magyar-torok.jpg?crop=1250,515,0,-3&width=386)
A dunai Atlantiszt a kommunizmus süllyesztette el, a Senki szigete még most is a folyó mélyén rejtőzik
Olvass tovább...
Megdöbbentő mennyi titkot rejthet még előttünk a tengerek mélye, ráadásul ilyen közel Magyarországhoz.
Horvátország partjainál egy víz alatti régészeti csapat lenyűgöző felfedezést tett: egy elveszett tájat tártak fel a tengerfenék alatt. Kutatók a "Life on the Edge" projekt keretében modern 3D-s víz alatti szeizmikus érzékelőket használtak Split, Horvátország második legnagyobb városának partjainál. A kutatások során ősi patakok, folyók, dombok és geológiai képződmények hálózatát tárták fel. A felfedezés azért is kiemelkedő, mert 24 000 és 10 000 évvel ezelőtt a tengerszint mintegy 100 méterrel alacsonyabb volt, mint napjainkban. Ez azt jelenti, hogy az Adriai-tenger hatalmas területeit valószínűleg emberek lakták a kőkorszakban, a mezolitikumban. A kutatók úgy vélik, hogy a víz alatti táj ősi emberi települések nyomait is őrizheti.
A kutatás egyik vezetője elmondta, hogy ez a táj sokkal változatosabb és sokkal jobb állapotban maradt fenn, mint azt gondolták. Gyönyörűen megőrződött folyók és torkolatok rejtőznek a tengerfenék alatt. A kutatók a geológiai formációk elemzésével azonosítani tudják azokat a helyeket, ahol az őskori emberek élhettek, mivel a mezolitikum emberei a vízforrásokhoz, folyókhoz és tavakhoz közel, ideiglenes táborokban éltek.
Olvass tovább...
Vedran Barbarić, a spliti egyetem docense hozzátette:
„Biztos vagyok benne, hogy a projekt eredményei mérföldkőnek számítanak a drámai környezeti változásokról és az emberi reakciókról alkotott elképzeléseinkben. Most már izgalmas kérdéseket tehetünk fel, és a végső célunk az emberi leletek megtalálása”.
A kutatócsoport búvárokat tervez küldeni a már azonosított lelőhelyekre, hogy emberi tevékenység nyomait, régészeti leleteket tárjanak fel. A "Life on the Edge" projekt lenyűgöző felfedezése új betekintést nyújt Horvátország őstörténelmébe, és segíthet megérteni a kőkori emberek életmódját az Adriai-tenger térségében. A kutatás még folyamatban van, további ásatások és vizsgálatok várhatók a víz alatti lelőhelyeken. A kutatók reményei szerint a projekt újabb fényeket vethet Horvátország őstörténelmére és a mezolitikum emberi civilizációjára.
Forrás: Heritage Daily