promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Magyarul írták rá az isztambuli börtön falára hatalmas betűkkel, a Héttoronyban olvasható

Magyarul írták rá az isztambuli börtön falára hatalmas betűkkel, a Héttoronyban olvasható

Borítókép:  Profimedia
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc

Magyarul is ráírták ezt a szöveget az Isztambulban található Héttorony falára.

Magyar felirat a börtön falán

Isztambulban található a Héttorony nevű börtön, ahol Gárdonyi Géza híres regénye, az Egri csillagok egy része is játszódik, és ahol a magyar történelem nagy vitézei, Magyarország és Erdély vezető személyiségei raboskodtak.

Azóta eltelt közel 500 év, a török és a magyar nép ma már barátként tekint egymásra; a két ország közötti szoros szövetségre és partnerségre jellemző, hogy egymás történelmi személyiségeire tisztelettel és megbecsüléssel gondolnak. Ennek okán készült egy emléktábla, amire nemcsak törökül és angolul, de magyarul is ráírtak egy szöveget, ami így szól:

„Török Bálint, Bornemissza Gergely, Majlád István, Béldi Pál, és mindazon magyar rabok emlékére, akik hazájuktól távol, a Héttoronyban raboskodtak a 16-17. században”.

Szultánokat is végeztek ki itt

Az emléktábát a Magyar Emlékekért a Világban Egyesült és a Bornemissza család állíttatta a Nemzeti Civil Alapprogram támogatásával még 2009-ben. Aykut Aki, a Héttorony Múzeum igazgató akkor azt mondta, hogy a Yedikule évszázadokon keresztül hírhedt börtön volt, ahol nem csak külföldi követek, más nemzetekhez tartozó neves személyiségek, főtisztek raboskodtak, hanem még török szultánokat is kivégeztek ott. Egészen pontosan hét trónfosztott uralkodó lelte halálát a börtön falai között, fejeiket pedig elrettentő példaként az erőd falaira akasztották ki.

Érdekesség, hogy a Héttorony aljában van egy üreg, amit vérkútnak hívnak, illetve van egy barlang, amit sziklaüregnek neveztek el; utóbbiban őrizték azokat a rabokat, akiket halálra ítéltek.

Az utolsó magyar rabja gróf Esterházy Antal császári főstrázsamester volt, ő véste fel azt a feliratot a börtön egy sarokkövére, amiből kiderült, hogy Temesváron fogták el, és hogy 1698. szeptember 19. és 1699. április 13. között raboskodott itt.