Rájöttek, mi van a kínai nagy falban elrejtve, a tudósok sokkot kaptak, mikor megtudták az igazságot
Olvass tovább...
Kína egyik leghíresebb felfedezése körül még mindig óriási tudományos kutatás van, meglepő felfedezések kerülnek elő a mai napig.
Kína számtalan elképesztően monumentális dologról híres, ilyen többek között a kínai Nagy Fal, az első kínai császár, Csin Si Huang-ti sírja, amely egy óriási nagy piramis a föld alatt, illetve ilyen a kínai agyaghadsereg is, amelyet 1974-ben fedeztek fel a császár sírjához közel, munkások és véletlenül. Azóta pedig folyamatosak az ásatások és a rekonstrukciók a környéken.
Meglepő dolgok derülnek ki a tudományos kutatások során az agyaghadseregről.
Az életnagyságú figurák szimbolizálják a Kínát először egyesítő uralkodó mérhetetlen erejét is, az agyaghadsereg pusztulása pedig egy elképesztő történelmi fordulatra világít rá. A Netflixen nemrég debütált dokumentumfilmből (Az agyaghadsereg rejtélyei) is fontos új tudományos megállapításokat tudhatunk meg az agyaghadsereg múltjáról, amely nagyon sokat mesél nekünk a kínai történelem egyik igazán sötét fejezetéből, a császár halála utáni zűrzavaros időszakból, amikor többen is vetélkedtek az uralomért, miközben a birodalomban óriási lázadások törtek ki.
Csin si Huang-ti legidősebb fiára hagyta a birodalmat, ám tanácsadói megfúrták a tervet, és maguk vágytak hatalomra egy olyan uralkodóval karöltve, akit irányítani tudnak.
Olvass tovább...
Az első császár 500 ezer fős óriási seregével hódította meg a birodalmat, az agyaghadsereg egyes tagjait pedig az egykor élt katonáiról mintázták, minden katonának egyedi arcvonásai vannak, ezek egykor élt embereket mintáznak.
A császár halála után azonban senki nem volt képes arra, hogy a gigantikus birodalomban fenntartsa a rendet, véres polgárháború kezdődött, a rend hirtelen omlott össze a császár halála után. És ennek egyik legbrutálisabb jele az, hogy az agyaghadseregben elképesztő károk keletkeztek, nem is találtak olyan szobrot, ami teljesen épségben maradt volna.
A szobrokat brutálisan szétverték a lázadók, fel is égették a területet, a régészek is nagyon sok erre utaló nyomot találtak a föld alatt. Az agyagkatonák összeomlásához a pusztítások során meggyengülő födém beomlása is hozzájárult, ám előtte már brutális pusztítást végeztek a gödrökben.
A Netflix az agyaghadseregről szóló dokumentumfilmjének előzetese:
(via Smithsonian Magazine)