promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Rejtélyes, ismeretlen írásjelekkel teli ősi kőtáblát találtak a Kaukázusban, nem tudják a régészek, kik hagyták ott

Rejtélyes, ismeretlen írásjelekkel teli ősi kőtáblát találtak a Kaukázusban, nem tudják a régészek, kik hagyták ott

Borítókép:  Profimedia
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc

Teljesen ismeretlen jelekkel van tele a tábla, magas fokú kézművességre utal a kidolgozás.

Új régészeti felfedezés Grúziában

A régészek lenyűgöző új leletre bukkantak a grúziai Dmanisi térségében, a Bashplemi-tó partján: egy bazaltból készült táblára, amely egy eddig ismeretlen nyelv jeleit hordozza. A tábla kora egyelőre nem pontosan meghatározható, de a környező leletek – például kőmozsarak és kerámiatöredékek – alapján a késő bronzkorra vagy a korai vaskorra (i. e. 1. évezred) datálható.

A helyi, vulkanikus eredetű bazaltból készült tábla nem túl nagy, 24,1 x 20,1 cm méretű, és 60 különféle szimbólumot tartalmaz. Ezek közül 39 olyan egyedi jel, amelyhez az ismert ókori írásrendszerekben nem találni közvetlen megfelelőket - a jelek ráadásul kifinomult mesterségbeli tudásról tanúskodnak, hiszen kúpos fúróval és lekerekített szerszámokkal vésték őket a kőbe.

A Bashplemi-tó és az ősi élet nyomai

A Bashplemi-tó egy vulkanikus fennsíkon található, amelyet kisebb patakok táplálnak vízzel. A környező terület igen gazdag régészeti lelőhelyekben: a térségben korábban már 1,8 millió éves emberi maradványokat is találtak. A legújabb kutatás során is sok dolog, kerámiatöredékek, obszidián darabok és kőmozsár maradványai kerültek elő, amelyek arra utalnak, hogy itt komoly emberi tevékenység folyt, és a hely még tartogathat meglepetéseket, ugyanis nem túl sok kutatást végeztek még itt.

A rejtélyes írásrendszer

A bazalt táblán hét vízszintes sorban elrendezett jeleket láthatunk. A jelek közül vannak ismétlődők, ami arra utal, hogy bizonyos szimbólumok számokat vagy írásjeleket jelölhetnek. Az elrendezésük és a megmunkálás precizitása nagyon magas szintű kézművesmunkát feltételez, különösen a kemény bazalt anyag miatt.

Egyedi, de ismerős szimbólumok

A kutatók szerint a táblán található szimbólumok részben emlékeztetnek a Közel-Kelet, India, Egyiptom és Nyugat-Iberia ősi írásrendszereire, a jelek némi hasonlóságot mutatnak a grúziai proto-kartvéliai írással és a korai kaukázusi ábécékkel, például az albán vagy a grúz Mrgvlovani írással, valamint a föníciai és a proto-sínai rendszerekkel. A Bashplemi-tábla szimbólumai azonban semelyik ismert rendszerrel nem azonosak, ami felveti annak lehetőségét, hogy egy önálló, regionálisan kifejlesztett írásrendszerrel állunk szemben.

Mi célt szolgált a tábla?

A kutatók szerint a jelek katonai zsákmányokról, építési projektekről vagy isteni áldozatokról szóló feljegyzések lehetnek, de ezek egyelőre csak elméletek - a szimbólumok sokfélesége és az írás egyedi jellege még több kérdést vet fel, mint választ ad.

Videó a felfedezésről:

forrás: ArkeoNews