promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Ijesztő mumifikált lényt találtak a fáraó sírja mellett, nagyon megrémültek a tudósok

Ijesztő mumifikált lényt találtak a fáraó sírja mellett, nagyon megrémültek a tudósok

Borítókép:  Profimedia
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc

Több ilyen felfedezés is történt.

Az ókori Egyiptom gazdag történelme a mai napig számos meglepő felfedezést tartogat a régészek számára. Az jól dokumentált, hogy az ókori egyiptomiak különleges kapcsolatot ápoltak az állatokkal, akik mindennapjaikban és hitvilágukban egyaránt fontos szerepet töltöttek be. Az állatokat gyakran istenek megtestesülésének tartották, például a macskákat Básztet istennő szent állataként tisztelték. A fáraók és nemesek kedvenceiket gyakran mumifikálták és temették el velük, hogy a túlvilágon is társaik lehessenek.

Ezek közé tartozik egy igen különleges lelet: egy 3 500 éves kutya múmiája, amelyet a Királyok Völgyében található, KV50-es kóddal jelzett sírban találtak. Ez a sír, amelyet 1906-ban Edward R. Ayrton fedezett fel Theodore M. Davis megbízásából, az úgynevezett "állatsírok" csoportjába tartozik, és valószínűleg a közelben található II. Amenhotep fáraó (i. e. 1427–1401) sírjához kapcsolódik.

A KV50-es sír egy 3,6 méter mély aknából áll, amely egy déli irányban nyíló kamrába vezet. A sír felfedezésekor két állatmúmiát találtak: egy nagy kutyát, amelyet a keleti falnak támasztva helyeztek el, valmint egy majmot, amely részben még be volt csomagolva. Bár a sírt az idők során kirabolták és a tulajdonos neve sem maradt fenn, a benne talált állatmúmiák arra utalnak, hogy a sír a királyi háziállatok temetkezési helyéül szolgált.

Az állatok mumifikálása az ókori Egyiptomban nem volt ritka, különösen a fáraók és a nemesség körében, akik gyakran temették el ilyen módon kedvenceiket, hogy azok a túlvilágon is társaságot nyújtsanak számukra. A KV50-es sírban talált kutya és majom múmiái is ezt a gyakorlatot tükrözik, így betekintést nyújtva az ókori egyiptomiak állatokhoz fűződő viszonyába.

A kutya múmiája:

A sír és a hozzá kapcsolódó "állatsírok" csoportja továbbra is a régészek és történészek érdeklődésének középpontjában áll, mivel további kutatások és feltárások révén még több információt nyújthatnak az ókori Egyiptom kultúrájáról és társadalmáról.

Azóta már kihalt állatok, akiket az egyiptomiak még láttak: