Űrből zuhant a Földre, az egyiptomi piramisban rejtegetik a brutális tárgyat, egy tudós megdöbbentő bizonyítékkal állt elő
Olvass tovább...
Azóta sem találtak Magyarországon ennél nagyobb meteoritot.
Kaba csendes alföldi kisváros, sokan leginkább a kétezres évek derekán bezárt cukorgyáráról ismerhetik, pedig története egészen az 1300-as évekig nyúlik vissza. Régóta lakott környéken fekszik, ahol bizony történtek egészen különleges dolgok is. Az egyszeri látogató talán csak furcsa hóbortnak tekinti, hogy a helyi focicsapatot Kabai Meteorit SE-nek nevezik, pedig a különleges név mögött a település egyik legfontosabb történelmi eseménye rejlik.
1857. április 15. átlagos kora tavaszi szerdai nap volt, Szilágyi Gábor lovasgazda jól beöltözve elbóbiskolt háza tornácán, amikor este 10 körül hatalmas robaj keltette fel álmából. El nem tudta képzelni, mi okozhatta ezt a semmihez sem hasonlítható hangot, de túl sok ideje nem is volt gondolkodni, miután egy hatalmas villanást látott.
Olvass tovább...
Másnap kilovagolt arra a környékre, ahol a fénycsóva véget ért, lova pedig megbokrosodott és kisvártatva egy krátert látott maga előtt a gazda. Helyi földműveseket maga mellé véve ki is ásták a mélyén talált, méretes kődarabot, amiről azt hitték, hogy értékes lehet, ezért elkezdték szétverni, hátha valamiféle ásványkincset találnak benne.
Mivel számukra semmi érdekes nem volt benne, ezért a megmaradt darabokat eljuttatták a település elöljárójához, aki Debrecenbe vitte azt egy Török József nevű természettudományi akadémikushoz, majd néhány hónappal később a Magyar Tudományos Akadémia tagjai is szembesülhettek az égi küldeménnyel.
Olvass tovább...
Magyarországon kívül világszerte mintákat vettek belőle, ám a legnagyobb darabja, ami ma is csaknem 2,6 kilót nyom, Debrecenben maradt. A vizsgálatokat követően megállapították, hogy szerves vegyületek az univerzum más pontjain is lehetnek, így a kabai meteorit az űrkutatás szempontjából is rendkívüli jelentőségű volt. Arról nem is szólva, hogy több mint négymilliárd évesre becsülték a korát, így a Naprendszer történelméről is sok érdekességet árult el a tudósoknak.
Kabán nem csupán a focicsapat őrzi az emlékét, ugyanis a városnapot is a becsapódás dátumán ünneplik, és egy emléksziklát is állítottak, hogy aki arra téved, tisztában legyen a város egyik legkülönlegesebb legendájával. Egy másik kő is őrzi az emlékét, ez a lehullás helyére lett állítva.
A kabai űrszikla története a helyi tévé riportjából bővebben is megismerhető: