promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Embert ölt a híres magyar író, élete végéig szenvedett a bűntudattól

Embert ölt a híres magyar író, élete végéig szenvedett a bűntudattól

Borítókép:  Profimedia
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc

Huszonhat évesen elvette egy ember életét, majd ünnepelt és elismert író lett, végül szegényen, magányosan halt meg Herczeg Ferenc.

A múlt század egyik Nobel-díjra jelölt magyar írója, Herczeg Ferenc híres volt arról, hogy nem kerülte a konfliktusokat, szeretett vitázni, szívesen ütköztette a saját nézeteit másokéval. Egyszer azonban túl messzire ment. Huszonhat éves korában kardpárbajt vívott egy katonatiszttel, Sipos Lászlóval. Az író ellenfele olyan súlyos sérüléseket szerzett a helyszínen, hogy meghalt.

Mivel 1752-ben Mária Terézia császári nyílt parancsban rendelte el, hogy fegyvert bosszúból senki ellen nem lehet fogni, a párbajt titokban folytatták le a felek. Egy haláleset azonban nem kerülheti el a rendőrség figyelmét, Herczeg emiatt négy hónapra fegyházba került. A rácsok mögött írta meg Fenn és lenn című első regényét, amellyel a Singer és Wolfner könyvkiadó 1000 frankos regénypályázatát is megnyerte. 

Hamarosan a Horthy-korszak legnépszerűbb írója lett Herczeg Ferenc, kinevezték az Új Idők című irodalmi hetilap főszerkesztőjének, a Magyar Revíziós Liga elnöke és 1927-től a parlament felsőházi képviselője volt. Az Élet kapuja című regényét háromszor is jelölték Irodalmi Nobel-díjra, illetve számos nyelvre lefordították műveit. Színdarabjait ma is a világ számos pontján játsszák.

Negyvenöt éves korában feleségül vette a nála huszonöt évvel fiatalabb Grill Júliát, akitől később elvált. Önéletrajzi regényében azt írta:

 “Régóta jártam a házukba, a szelíd és nagyon eszes gyermek a szemem előtt nőtt fel, kislánykora óta ragaszkodott hozzám, ragaszkodásába némi irodalmi rajongás is vegyült, amiről azt hitte, hogy szerelem.”

Az elismert magyar író magányosan, szegényen halt meg

Amilyen gyorsan ívelt felfelé írói karrierje, olyan gyorsan hanyatlott a második világháború után. Lassan kikerült a magyar irodalmárok privát köréből, ezzel együtt felhagyott az írással, illetve csak magának írt, nem publikált többé. 1949-ig élvezhette Duna-parti villája kényelmét, utána elvették tőle, műveit betiltották. Az a néhány ember, aki még tartotta vele a kapcsolatot, úgy emlékezett, hogy az idős író élete alkonyán sokszor elmerengett a múlton, egyebek mellett a párbajban elkövetett emberölést is nagyon megbánta. 

Herczeg Ferenc megtört népszerűséggel, megtépázott önbecsüléssel élt le utolsó éveit, 90 éves korában halt meg veseelégtelenség miatti agyvizenyőben.