Magyar nagyváros nevét vésték a Vatikán padlójára, jól látható helyre a Szent Péter-bazilikában, ahol turisták milliói láthatják
Olvass tovább...
Alig tudják, hogy egykor mi állt a Szent Péter-bazilika helyén, még az építkezés előtt mit temettek alá, és azt is kevesen tudják, hogy a téren álló obeliszk honnan származik.
Azt mindenki tudja, hogy a Vatikán a világ legkisebb állama, ahol körülbelül 600 ember lakik, és a katolikus egyház központja is, ahol Ferenc pápa is székel. A világ egyik leglátogatottabb helye, évente turisták milliói keresik fel Rómában a piciny államot, amely rendkívüli eseményeknek ad színhelyet. Valószínűleg az sem lep meg sok embert, hogy az egykori Római Birodalom területén épült bazilika alatt is található valami egészen elképesztő, amire nem is számítunk.
A tudósok megtalálták a nyomait, hogy ezen a helyen egykor Caligula cirkusza állt, vagyis egy olyan helyet fedeztek fel, ami a rómaik szórakoztatására épült még az első században.
Ám sok összefűződése van a mostani bazilikával, és a cirkusz egyes részei be is épültek a Szent Péter térbe. A korábbi cirkusz így nézett ki a bazilika helyén:
Olvass tovább...
Ezt a cirkuszt még 40 körül kezdték el építeni, 90 méter széles és 160 méter hosszú volt, és elsősorban fogatversenyeket rendeztek a helyszínen. Majd igazán tragikus események sora kötődött a cirkuszhoz, hiszen a római keresztényüldözések helyszíneként vált hírhedté, legendák szerint itt végezhették ki Szent Pétert is. Rengeteg keresztrefeszítést végeztek itt. Később pedig felosztották a cirkuszt és egy nekropolisz alakult ki a helyén.
A cirkusz romjai Rómában egészen a 15. század közepéig láthatók voltak.
Az is különlegesség volt, hogy egy Egyiptomból származó obeliszk is volt ebben a cirkuszban, ami nem veszett el, hiszen ma is látható az a Szent Péter téren. Egy több ezer éves egyiptomi obeliszkről van szó, amelyet a Római Birodalom több korszakában is használtak tehát. Eredetileg pedig Egyiptomban állt Héliopoliszban, onnan szállították Rómába. Eredetileg egy egyiptomi fáraó tiszteletére emelték még 4500 évvel ezelőtt, ami pedig abszolút egyedi és rendkívüli, hogy az egyiptomi obeliszk nem visel semmiféle feliratot, ez eltér a többi egyiptomi obeliszktől.
Pontosan nem tudják a tudósok, hogy miért nincsenek rajta hieroglifák, egyes vélemények szerint csillagászati megfigyelésekhez építették Egyiptomban ezt az obeliszket, tehát nem vallási rituálékhoz.
A 16. században szállítják a mai helyére, a munka közel egy évig tartott, 800 ember és 600 ló segédkezett a nagy műveletben.
A legendák szerint a tetején álló bronz keresztben van egy darab a Szent Keresztből is.
Olvass tovább...
(via History)