promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Idegen arcot találtak az egyiptomi fáraó sírjában, leleplezték a tudósok a felfedezést

Idegen arcot találtak az egyiptomi fáraó sírjában, leleplezték a tudósok a felfedezést

Borítókép:  Profimedia/illusztráció
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc

Nagyszerű tudományos eredmény, amely leleplez mindent, amire eddig gondolni sem mertünk.

Rejtélyek a piramisok árnyékában

Az egyiptomi sivatag tele van olyan meglepetésekkel a tudósok előtt még, amelyekre álmukban sem mertek gondolni korábban. A régészek és szakértők pedig folyamatosan kutatnak, hogy újabb és újabb nagyszerű tárgyakat hozzanak felszínre, vagy éppen megtalálhassák az egyiptomi történelem eddig elmondatlan fejezeteit vagy éppen azokat az apró szálakat, amelyek összekötik egésszé a történeteket.

Tutanhamon fáraó nem volt az ókori világ legismertebb uralkodója, nagyon fiatalon halt meg, szinte el sem kezdődött az uralkodása, amikor váratlanul elhunyt, mégis az övé volt az egyik olyan sír, amit felfedeztek az Egyiptomi piramisok mellett, amelyet nem fosztottak ki a tolvajok. Merthogy az ókoriak sírjait már majdhogynem akkor kifosztották, amikor még be sem zárták azokat.

Tutanhamon lett a világ legismertebb fáraója a felfedezés révén, miközben az ő korában is sietve temették el az uralkodót, részben azért is, hogy alig maradjanak nyomok a fáraó után.

Fura aranymaszk, amely mindent megváltoztat

A fáraó nyomait titokban temették el, és erre nagyon sok nyom is következtetni enged, amelyeket a tudósok gondosan feltártak már korábban is. Arról már korábban is szó volt a tudományos berkekben, hogy Tutanhamon sírja valószínűleg egy nőnek készülhetett, sok nyom is erre enged következtetni, többek között a sír egyes elemeinek tájolása is.

Az aranymaszk is rengeteg titkot rejt, hiszen valószínűleg nem Tutanhamonnak készült, hanem egy nőnek, egyes feltételezések szerint Nofertitinek, akinek lehet, hogy a sírja Tutanhamon sírjából nyílik, de egyelőre még nem találták meg a bejáratát.

A maszkról feltételezik, hogy egy idegen arcot ábrázol, nem a fáraóét, akit eltemettek benne. Az arccsontok íve, az ajkak alakja is női maszkra engednek következtetni, illetve a maszkon lévő szimbólumok is erre utalnak. A sír sok tárgya is berendezése is arra utal, hogy Tutanhamon nagyon váratlanul halt meg, így sok tárgyat más helyről hoztak át, hogy elkísérjék a fáraót a túlvilágra.

És még ott van az utódlás kérdése is, amely szintén arra enged következtetni, hogy az utódok minél hamarabb szerették volna eltemetni a fáraót, hogy kevés emlékezete maradjon.

Így néz ki a fáraó sírja belülről: