Így nézett ki valójában Mátyás király? Erre a felfedezésre kevesen számítottak Rómában
Olvass tovább...
Az ókor leghíresebb uralkodónőjének kinézetéről elképesztően sok vita zajlik manapság is.
Kleopátra a világ egyik leghíresebb királynője, az ókori világ leghíresebb uralkodónője, akiről számtalan film is készült az elmúlt évtizedekben, a leghíresebb a hatvanas évek Hollywoodjának egyik csúcsalkotása, ebben a filmben Elizabeth Taylor játszotta, ő keltette életre Egyiptom királynőjét, a piramisok országának uralkodóját. Sokak számára pedig az ő megformálása, azaz Elizabeth Taylor vált etalonná, ha Kleopátráról van szó.
Az elmúlt időszakban többek között a Netflixen is megjelent egy dokumentumfilm az uralkodó életéről, amely ismét heves vitákat váltott ki a tudósok körében.
A vita érdekes, hiszen sok ábrázolás maradt fent róla, többek között pénzérméken is megjelent a királynő arca, így pedig vannak pontos ábrázolásaink, annak ellenére, hogy a kutatók az ábrázolásokat tekintve azért óvatosságra intenek minket, hiszen nem egyértelmű, hogy ezek mennyire torzítják a valóságot. A Geekreporter közölt a témában egy hosszabb cikket nem is olyan régen, ebben nagyon sok ábrázolást be is mutatnak, többek között "képeket", amelyek érméken maradtak fent Kleopátra korából.
Olvass tovább...
Sokan az ábrázolások kapcsán elfelejtik, hogy a piramisok földjének uralkodója eredetileg görög származású volt, a makedón Ptolemaiosz-dinasztiából, akik Nagy Sándor halála után kerültek Egyiptom élére. Érdekesség, hogy egy politikai akarat áll a mögött is, hogy nincsen sok ábrázolásunk Kleopátráról. Augustus császár ugyanis a királynő serege feletti diadala után elrendelte, hogy ezeket az ábrázolásokat pusztítsák el.
Kleopátra édesanyja görög-perzsa származású lehetett. Kleopátra a tudósok szerint világos bőrű lehetett, hellén vonásokkal.
A később, a halála után megjelent történeti munkák arról írnak, hogy elképesztő intelligenciájával és csodás jellemével gyakorolt nagy befolyást az emberekre, a szépségét csak kevés helyen emelik ki a korabeli történetírók. Nagyon sok ábrázolás maradt fent abból az időszakból, amikor Marcus Antonius-hoz fűzték szorosabb szálak. Ebből az időszakból közös pénzeken jelent meg az uralkodónő.