promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Kiderült, hol lehet Attila király sírja, oda ember nem léphet be

Kiderült, hol lehet Attila király sírja, oda ember nem léphet be

Borítókép:  Profimedia/illusztráció
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc

Rengeteg elmélet kering arról, hol lehet Attila sírja, de sok teória a mostani Magyarország területére teszi.

Attila a világ egyik leghíresebb királya, akiről számos legenda maradt fent, és életéről pedig rengeteg film is készült, miközben nagyon sokszor szerepel különböző alkotásokban is, mint popkulturális és mitikus alak. Isten ostoraként is emlegetik, ő volt a hunok egyik legismertebb vezére, akinek harci tetteiről is rengeteg történet maradt fent. Birodalma hatalmas volt, és több feltételezés szerint a központja valahol a mai Magyarország területén lehetett, ám csak találgatni lehet, hogy pontosan hol.

Éppen ez a helyzet a sírjával is, amelyet már évszázadok óta keresnek a szakértők és kutatók.

410-ben született és 453-ban hallhatott meg a fentmaradt források szerint, a történetek szerint a saját nászéjszakán érte a halál. Birodalma hatalmas volt, szinte egy fél kontinenst felölelt, ám halála után nagyon hamar szét is hullott. A hun-magyar rokonság gondolata a 19. században élte csúcspontját, nem is csoda, hogy rengeteg irodalmi és tudományos alkotás is létrejött Attila személye körül, a sírját pedig rengetegen kezdték el keresni, de sokáig nem találták meg a szakértők.

Megtalálhatják, a Duna vagy a Tisza mélye rejtheti?

A mondák hármaskoporsóról írnak a temetésével kapcsolatban, ezt pedig a hatodik század legendás történetírója, Jordanes írta le. Ám azt is tudni véli az író, hogy elvarrták a nyomokat, amelyek Attila sírjához vezetnek, hiszen megölték azokat, akik a sír megépítésében részt vettek még évszázadokkal ezelőtt. Gyakran emlegetik a Tisza és a Duna mentét is, mint Attila sírjának helyét, hiszen az írások arról is szólnak, hogy vízfolyás közelében temették el.

Veszprémy László történész szerint Attila sírja valószínűleg az Alföldön található, esetleg a Tisza közelében vagy annak medrében.

Egyes feltételezések szerint az is megeshet, hogy a Duna mélyén lehet a király sírja, így pedig senki nem tud majd oda belépni sohasem. Korábban az Origo is beszámolt arról a kutatásról, hiszen Tóth Attila a kutatócsapatával és egy ultrahangos szonárral felszerelve a Duna mélyét vizsgálta nyomok után kutatva.

De mit mondanak még a legendák?