promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Milliók halálát okozó fegyvert épített az amerikai zseni, egyetlen cinikus mondat változtatta meg az életét

Milliók halálát okozó fegyvert épített az amerikai zseni, egyetlen cinikus mondat változtatta meg az életét

Borítókép:  Profimedia / illusztráció
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc
Promotions

Több ember életét oltotta ki, mint az atombomba, mégis alig beszélünk a fegyver továbbfejlesztőjéről.

Az 1880-as évek Amerikájában járunk, ekkor már évszázadok óta használták a lőfegyvereket a háborúkban, ám jó ideig még nem tudta kiszorítani a hagyományos fegyvereket, így a kardot sem. Egyrészt azért sem, mert teljesen mások voltak a harctéri szokások, másrészt pedig körülményes volt a használata és amíg üggyel-bajjal újratöltötték, addig egy kardforgató lekaszabolta ellenségét.

A puskák így sokáig egyfajta „mini ágyúként” működtek inkább, ráadásul a pontosságuk sem volt éppen kiemelkedő. Richard J. Gatling találmánya aztán mindent megváltoztatott, az 1860-as években szabadalmaztatott gépfegyverét pedig már az amerikai polgárháborúban bevetették.

Egy másik amerikai zseni tökéletesítette a Gatling-gépfegyvert

Ez sem volt azonban tökéletes, Hiram Stevens Maxim feltaláló ezért úgy döntött, hogy minden eddiginél jobb géppuskát készít. Mindez azonban nem történt volna meg, ha nem vágnak a fejéhez egy olyan mondatot, ami végül ösztönzőleg hat rá.

Maxim célja ugyanakkor nem a gyilkolás forradalmasítása, hanem meglévő találmányok tökéletesítése volt. Fiatalon automata egérfogót és tűzoltórendszert tervezett, az 1880-as évek elején pedig már vezető mérnökként dolgozott, és épp egy párizsi szakmai kiállításon nyert el díjat egy nyomásszabályozó szelep feltalálásával, amikor arról panaszkodott az egyik vendégnek, hogy még mindig nem ért el átütő sikert a találmányaival.

Erre odavetette neki, hogy olyan szerkezetet kellene terveznie, ami hatékonyabbá teszi a harcoló felek támadásait. Maxim évekig csiszolgatta ötletét, míg végül 1884-ben bemutatta géppuskáját, ami gyorsabb és strapabíróbb volt a Gatling-félénél és akár 600 golyót is ki tudott lőni percenként.

A fegyver már az első világháborúban bizonyított, innentől pedig nem volt megállás, alapvetően alakította át a hadviselést a továbbfejlesztett gépfegyver.

Érdekesség, hogy Gatling éppen azzal indokolta a feltalálását, hogy ezzel nem lesz szükség annyi emberre a csatatereken, így kevesebben halnak majd meg a háborúkban, és elrettenti a döntéshozókat a további harcoktól.

Maxim öregkorára egészen másképp látta a dolgokat

„Nagyon furcsa világ ez. Én alkottam az első automatikus fegyvert. Elképesztő, milyen gyorsan felkapott a hírnév ezáltal. Ha bármi más lett volna, nem egy gyilkos gépezet, alig beszéltek volna róla. Kijelenthető tehát, hogy igen becsülendő dolog gyilkos gépezetet feltalálni, és szégyenteljes egy olyan szerkezetet alkotni, amely meggátolhatja az emberi szenvedést”

– fogalmazott Maxim, aki még megélhette, amint az első világháborúban borzalmas célokra használták találmányát. Neki volt igaza, Gatling viszont sajnos tévedett, a legkevésbé sem rettentette el a döntéshozókat a pusztító fegyver megalkotása.

Forrás: BBC History