
Megtalálták Árpád fejedelem sírját, ez igazi országos szenzáció, ha beigazolódik
Olvass tovább...
Nem könnyű helyesen értelmezni a régi történelmi adatokat, egy legendás magyar szimbólum is most új értelmet kaphat egy friss elmélet nyomán.
A magyar történelemnek is jellemzője, hogy az időben egyre visszább haladva egyre pontatlanabbá, bizonytalanabbá válnak az elérhető adatok, információk. A történetírás így sok esetben találgatásokra kénytelen hagyatkozni, ami nyilvánvalóan vitákat gerjeszt a támogatók és kétkedők táborai közt.
A magyar őstörténet, vagyis a 9. század végi honfoglalás előtti időszak szintén sötét foltja történelmünknek. Az ismeretlen jegyző, Anonymus krónikája (Gesta Hungarorum) ugyan számtalan érdekes történetet tartalmaz, de az már korábban bebizonyosodott, hogy nem mindenben támaszkodhatunk a feltehetőleg 12-13. századi szerző leírásaira, mert azokban sok a „hozzáköltés”.
Érdekes, ugyanakkor nem teljesen világos történet az is, amely Álmos vezér születését meséli el. Eszerint a 819-es esztendőben Ügyek vezér feleségül vett egy Emese (vagy Emes) nevű lányt, akinek aztán fia született.
A monda szerint Álmos azért kapta beszédes nevét, mert várandós anyja isteni látomást élt át. Egy turulmadár szállt rá, és az ejtette teherbe, majd álmában a méhéből forrás fakadt, és az ágyékából dicső királyok származtak. Anonymus szerint az Álmos név szentet jelent, ami máris némi ferdítés lehet.
Olvass tovább...
Egy újszerű elmélet pedig átértékelésre késztet bennünket azzal kapcsolatban, amit a titokzatos turulról eddig gondoltunk. Eszerint az egész Emese-Álmos történetet félreértelmeztük eddig,
„A turul a közvetítő a világok között. Ebből terjedt el az is, hogy a gólya hozza a gyereket: nem a gyereket hozza, hanem a régi keleti legendák szerint az új lelket. Az emberi lélek a születés pillanatában – a földi küldetésünk kezdetén – keletkezik. Ekkor képeződik le az egyetlen valóságos Isten által egy halálunkig megmaradó »program«, ami a lelkünk.”
A turulmadár tehát ezek szerint nem egyfajta „ősatyaként” szerepelhet a magyarság történetében, hanem tőlünk független „isteni” lényként. A vér szerinti apa Ügyek, a turul pedig a nemzetségős lelkének a megjelenési formája, így köti össze népünket Attilával és a hunjaival, akiknél a turul szintén fontos szimbólum.
Így szól a turul legendája:
Olvass tovább...