
Fenyegető piramis borzasztja el az embereket Magyarország szomszédságában, szörnyű története van
Olvass tovább...
Őrült terv fogalmazódott meg az egyiptomi hatóságok fejében, ami nemcsak a régészek, de alighanem a turisták rosszallását is kiválthatja.
Az egyiptomi főváros, Kairó közelében találhatók az ókori világ legnagyobb, ma is létező csodái. A gízai piramisok 4500 éve épültek, lényegében ma is ismertelen módszerrel és céllal, így a körülöttük lévő rejtélyek csak egyre sűrűbbek.
A legnagyobb figyelem a legmagasabb – eredetileg 147 méteres – Hufu-, más néven Kheopsz-piramist övezi, pedig Hafré (Khephrén) és Menkauré (Mükerinosz) pompás építménye is egészen elképesztő teljesítményei az ősi Egyiptomnak.
Az utóbbi kapcsán elmondható, hogy a legkisebb a három gízai piramis közül (66 méter magas), és középkori arab történetírók szerint évszázadokkal ezelőtt még Menkauré neve is megjelent rajta. A 9. században az arab hódítók le akarták rombolni, és az északi oldalon el is kezdték a bontását. A burkolatából még alexandriai építkezésekre is jutott.
Olvass tovább...
Alighanem a piramis cudar állapota miatt merült fel egy eszement ötlet a jelenlegi egyiptomi kormányzat fejében. A tervet máris az „évszázad projektjének” nevezik, bár kérdés, hogy a helyi műemlékvédelem, illetve az országba látogató milliónyi turista vajon mit szólna hozzá.
A páratlan értékű örökséget – fonák módon – éppen azzal csúfítanák el és tennék tönkre, ha felújítanák. Márpedig a terv éppen ez, szeretnék teljesen rendbe hozni, mondhatni eredeti állapotába visszaállítani a Menkauré-piramis külső részét. Ez kétségkívül ambiciózus projekt, de éppen a vonzerejét, varázsát venné el a hatalmas építménynek.
A munkálatokat egyiptomi és japán régészek felügyeletével végeznék el. A gránitlapok visszaillesztése, pótlása nagyjából három évet venne igénybe, sok kommentelő szerint viszont ennek éppúgy nem lenne értelme, mint mondjuk a pisai ferde torony kiegyenesítésének.
Pedig a kivitelezők igyekeznének a minél hitelesebb helyreállításra, a renováláshoz például felhasználnák a piramis környékén elszórtan heverő, eredeti gránitlapokat is. Ezzel kapcsolatban is érkezett azonban kritika, sok kődarab ugyanis nem a piramisról esett le, hanem a közeli templomhoz tartozott, illetve fel sem használták, mivel Menkauré fia az apja halála után nem folytatta az építkezést.
Ritka, közeli felvételek a legkisebb piramisról:
Olvass tovább...