
Felnyitották egy pécsújfalui kastély 500 éve lezárt kőajtaját, ritka Kárpát-medencei örökség tárult fel
Olvass tovább...
Egy évszázadok óta rejtett titok tárult fel a szemünk előtt, mely alapjaiban rengeti meg a történelmi ismereteinket. Vajon mit rejtenek a föld mélyén alvó évszázados sírok?
Egy csendes vidéki táj és egy eldugott magyar templom sötét titkok rejtenek. A föld alatt, a Szentháromság templom mélyén egy elhagyatott kripta található, hét ódon koporsóval. De kik nyugszanak itt, ebben a különös, boltíves teremben, ami egykor a falu ősi temploma lehetett?
A helyiek nem sokat tudtak erről a titokzatos helyről, de a plébános, Varga Gábor kíváncsisága nem hagyta nyugodni. Miután nagy nehezen előkerült a kripta kulcsa, a mélybe ereszkedve döbbenetes látványra bukkantak. A koporsókban nem a szokványos földi maradványok pihentek.
A kripta, ami egykor a törökök által lerombolt régi templom helyén épült, a gróf tolnai Festetics család nyughelye volt. A nemesi família évszázadokon át birtokolta a települést. De miért ilyen különlegesek a kriptában talált holttestek? A kutatás során kiderült, hogy a háborúk idején a szent helyet feldúlták, értéktárgyakat keresve. Később pedig raktárként funkcionált.
Ám a plébános elhatározta, hogy méltó emléket állít a grófoknak, és feltárja a család és a település történetét.
Szakértők bevonásával vizsgálták meg a kripta titkait. Kiderült, hogy a koporsók állapota leromlott, de ami a leginkább meglepte a kutatókat, az a holttestek különleges állapota volt. Találtak ékszereket, ruhadarabokat és babonás temetkezési szokásokra utaló tárgyakat is. A csontokat gondosan elrendezték, és a kutatások végül fényt derítettek a koporsók lakóinak kilétére: a nemesi család tagjai alusszák itt örök álmukat.
Olvass tovább...
A régi anyakönyveket Nagy-Faller Adrienn kutatta fel és valamennyi, eddig ismeretlen családtagot sikerült beazonosítani, a régi iratokból. Adrienn így nyilatkozott:
Az első koporsóban nyugszik az 1848-49-es szabadságharcos hős, tolnai gróf Festetics Oszkár, neki névtáblája épségben megmaradt. A másodikon csupán az 1797-es szám maradt meg, illetve a Mar szótöredék. A vizsgálat viszont megállapította, hogy egy öt-hat éves gyermek maradványát rejti. A halotti anyakönyvben megtaláltam Festetics Marianna halálát, aki négy évesen, 1797-ben hunyt el. A harmadik koporsó Miklósé, aki a felirat szerint 1839-től 1850-ig élt. A negyedik koporsón semmilyen jel nem volt, a vizsgálat szerint öt-hat éves gyermek csontjait találták meg. Festetics Lajos az, aki 1795-ben, öt évesen hunyt el, ráadásul a bejegyzésben feltüntették, hogy a kriptában temették. Az ötödik és hetedik koporsókban szintén gyermekcsontok vannak. Festetics Ágoston és Festetics Eugén, akik 1841-ben, illetve 1836-ban hunytak el. Hogy melyik koporsó Ágostoné és melyik Eugéné, nem derült ki. A hatodik koporsón az 1803-as évszám olvasható, valamint egy szegecsekkel kirakott szótöredék: Franc. Mivel egy-két éves gyermek csontjait őrzi, az 1802-ben született Festetics Franciskáé lehet, ám az ő halotti bejegyzése nem került elő-nyilatkozta Adrienn.
Olvass tovább...
Ám a legnagyobb döbbenet akkor érte a kutatókat, amikor kiderült, hogy a szabadságharcos hős, Festetics Oszkár teste, és egy gyermek teste is mumifikálódott! A templom kriptája egy különleges időutazás a múltba, a tervek szerint hamarosan a nagyközönség is betekinthet ebbe a lenyűgöző, titkokkal teli világba.
Nézd meg a gyönyörű kastélyt az alábbi videóban:
Forrás: Kisalföld