
Gigászi, nem emberi sírt nyitottak ki az egyiptomi piramisok mellett
Olvass tovább...
Részletes vizsgálatokat végeztek a testeken, elképesztő dologra jöttek rá.
Az ókori egyiptomi mumifikálási szertartások a legapróbb részletekig kidolgozottak voltak, nem meglepő tehát, hogy évezredekkel később is jó állapotú testek kerülnek elő a felfedezett sírkamrákból. A temetkezési szokások rendkívül nagy jelentőséggel bírtak, és rengeteg szakrális tárgyat elhelyeztek a sírokban, hogy az elhunytnak a túlvilágon is mindene meglegyen.
Ám nem csupán bort, szekereket, fegyvereket fedeztek fel a régészek, hanem más, kisebb méretű múmiákat is. A legfontosabb ilyen felfedezést 2019-ben jelentette be az egyiptomi régiségügyi minisztérium, a Kairótól délre található nekropoliszban, Szakkarában ugyanis minden korábbinál jobb állapotú nem emberi múmiákat fedeztek fel.
Olvass tovább...
Az alapos vizsgálatokat elvégezve kiderült, hogy a sírban talált 25 fadoboz mumifikált macskákat, madarakat, bikákat, mongúzokat, krokodilokat és kobrákat tartalmaz, de még szkarabeuszokat is találtak közöttük.
A legérdekesebb azonban két oroszlánkölyök volt, a további tárgyakról pedig megállapították, hogy a 26. dinasztia idejéből származnak, és I. Pszammetik fáraó uralkodásához köthető, aki időszámításunk előtt 664-től uralkodott.
Olvass tovább...
Mint a kutatók kiemelték, 2004-ben francia régészek már találtak Szakkarában egy oroszlán csontvázat, és már akkor úgy vélték, hogy az ókori Egyiptomban szent állatként tekintettek rájuk. A sírban talált múmiák azonban teljesebb betekintést nyújthattak abba, hogy milyen tartósítási eljárásoknak és szertartásoknak vetették alá az állatmúmiákat, közöttük az oroszlánokat is.