
Olyan rendkívüli ősi dolgot ástak ki a piramisoknál, ami a Földön nincs máshol
Olvass tovább...
A múlt érintetlen darabja került elő az örök fagy birodalmából, a tudósokat is meglepte, amit találtak.
Az elmúlt évmilliók, évmilliárdok titkai a lábunk alatt hevernek, minél régebbi eseményről van szó, annál mélyebben. Kutatók sokasága próbálja összerakni az evolúció kirakójának rejtélyes darabkáit, amihez ásót kell ragadni és olyan tájakat is megvizsgálni, ahol az emberek többsége számára szinte élhetetlenek a körülmények. De mit találhatnak az örök fagy birodalmában? Sokkal többet, mint gondolnánk!
A szibériai permafroszt egészen hihetetlen titkokat rejt, az előző évszázad elején pedig olyasmit találtak a Berezovka folyó közelében, ami az akkori archeológusok számára döbbenetes felfedezésnek számított.
Olvass tovább...
A fagyott talaj ugyanis egy szinte tökéletesen megőrzött egy kifejlett mamutot rejtett, amely nagyon különös módon ülő helyzetben pusztulhatott el, és mint kiderült, halála előtt súlyos csípősérüléseket szenvedett.
A vadászok által talált leletet az Orosz Tudományos Akadémia ásta ki, majd megállapították, hogy csaknem 44 ezer éves. A mamut nem hétköznapi fosszília volt, szájában ugyanis növényeket, gyomrában pedig emésztetlen táplálékot találtak – vélhetően hirtelen érhette a csapás, amitől elpusztult.
Olvass tovább...
Azt is kiderítették, hogy a halálát követően mindössze néhány órán belül megfagyott, ezért konzerválódhatott ennyire jó állapotban a permafroszt mélyén. A tudósok pedig úgy vélték, hogy a hirtelen hőmérsékletzuhanást és a pusztulását akár vulkánkitörés következményei is okozhatták.
Az 1900-ban tett felfedezés a mai napig különlegesnek számít, de a szentpétervári természettudományi múzeumban kitömött állapotban megtalálható mamut ma már nem egyedülálló, hiszen 2011-ben hasonlóan jó állapotú mamutot találtak Jakutföldön jégbe fagyva, tavaly pedig egy 50 ezer éves, szintén Jakutföldön talált mamutborjút tártak a nyilvánosság elé az orosz kutatók.