promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Így nézünk majd ki 20 ezer év múlva, ha az evolúcióra bízzuk a változást

Így nézünk majd ki 20 ezer év múlva, ha az evolúcióra bízzuk a változást

Borítókép:  Profimedia
Tech & Tudomány
Kategória fejléc
Promotions

Ha hagyjuk az evolúciót kibontakozni, akkor a környezeti változásokkal párhuzamosan meglepő irányba változhatnak az arcvonásaink.

Az elmúlt több mint 300 ezer évben a Föld éghajlatának változásai egybeestek a homo sapiens agy és a koponya méretének megháromszorozódásával, ami az arc ellaposodásához vezetett. Mivel jelenleg is egy jelentős éghajlatváltozás idején vagyunk, felmerül a kérdés, hogy ez milyen hatással lesz ez a testünkre? Nickolay Lamm művész és kutató egy számítógépes genetikussal együttműködve kutatja és illusztrálja, hogyan nézhetünk majd ki 20 000 év múlva.

Bár vannak ellenkező meglátások, Lamm figyelembe veszi azt is, a jövőbeli énünk nagy valószínűséggel képes lesz az emberi biológiát és az emberi evolúciót is irányítani. Addig azonban bízhatunk a törzsfejlődés erejében.

Az egyik nagy változás a nagyobb homlok lesz, ez a folyamat már a 14-16. században elkezdődött. A British Dental Journal cikke szerint az elmúlt fél évezredben az arcvonásaink finomodtak, de a homlokunk magasabb lett. A kutatók arra számítanak, hogy ez a változás folyatatódni fog és az emberi fej nagyobb lesz, hogy nagyobb agyat tudjon befogadni.

A szemeink mérete is növekedni fog, a szemhéjunk vastagabb lesz és a bőrünk is pigmentáltabbá válik, hogy csökkentse a káros UV-sugárzás okozta veszélyeket. 

 

Merészebb jóslatok szerint a szemeink döbbenetesen nagynak tűnnek majd a ma megszokotthoz képest. Emellett újra szerephez jut a szemünkben található plica semilunaris, ami az emberi anatómia szempontjából egyfajta maradvány. 

Evolúciós szempontból ez a redő az úgynevezett harmadik szemhéj, amely egyes hüllőknél és madaraknál figyelhető meg inkább. Valójában egy védő réteg, amely segít megóvni a szemgolyót a sérülésektől, miközben tisztítja, hidratálja és árnyékolja erős fény esetén.

Ha az evolúcióra bízzuk a változást, akkor minden bizonnyal lesznek más funkcionális eltérések is: nagyobb orrlyukak a könnyebb légzésért a bolygón kívüli környezetben, sűrűbb haj, hogy megakadályozza a nagyobb hővesztést.

Ám amint belép a mesterséges génmódosítás, ami a kutatók szerint gyakorlatilag biztosra vehető, máris szerephez jut majd a divat és az egyéni elvárások. Ez pedig egy olyan út, amelynek a vége megjósolhatatlan. Azok a szülők, akik dönteni fognak abban, hogy milyen legyen a gyermekünk szemszíne, fogazata, bőre, haja, arcvonásai, azok akár több száz évre is meghatározzák ezzel a leszármazottaik megjelenését.