promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Furcsa alakú kincset talált a kislány kirándulás közben, tudósok egész hada ugrott rá a felfedezésre

Furcsa alakú kincset talált a kislány kirándulás közben, tudósok egész hada ugrott rá a felfedezésre

Borítókép:  Profimédia/Illusztráció
Tech & Tudomány
Kategória fejléc

A kislány felvett valamit a földről, több ezer éves történelem tárult fel.

Egy kislány és a 3800 éves szkarabeusz

Márciusban egy izraeli család kirándulása során a hároméves Ziv Nitzan egy egészen különleges követ talált Tel Azekában, Jeruzsálemtől mintegy 40 kilométerre. A kislány lehajolt, felvette a követ, majd megtisztítva észrevette, hogy az egy kicsit más, mint a többi. Kiderült, hogy egy 3800 éves, szkarabeusz alakú kánaáni amulettre bukkant, amely az Izraeli Régészeti Hatóság szerint a középső bronzkorból származik. A család azonnal jelentette a leletet, Ziv pedig elismerő oklevelet kapott a példamutató magatartásáért.

Egyiptomi szimbólum Kánaán földjén

A szkarabeusz amulettek eredetileg az ókori Egyiptomból származnak, ahol a bogarat az újjászületés és az élet szimbólumaként tisztelték. Ezeket az amuletteket pecsétként és vallási tárgyként használták, gyakran sírokban, középületekben és otthonokban találták meg őket. A Tel Azekában felfedezett szkarabeusz is ezt a kulturális kapcsolatot tükrözi, amely a kánaáni és egyiptomi civilizációk között létezett. A lelet megerősíti, hogy a térség fontos szerepet játszott a két kultúra közötti kapcsolatokban.

A Biblia és a régészet találkozása

Tel Azeka nemcsak régészeti jelentőséggel bír, hanem bibliai helyszínként is ismert. A Sámuel könyve szerint itt zajlott le Dávid és Góliát híres csatája. A most felfedezett szkarabeusz újabb bizonyíték arra, hogy a terület már több ezer évvel ezelőtt is lakott volt és fontos szerepet töltött be a térség történetében. A leletet a Pészah ünnepe alatt az Izraeli Régészeti Hatóság különleges kiállításán mutatták be, ahol más egyiptomi és kánaáni tárgyakkal együtt volt megtekinthető.

Forrás: timesofisrael