
Kiástak egy ősi piramist a dzsungel mélyén, azonnal rosszul lett több tudós
Olvass tovább...
Minden képzeletet felülmúlt, amit az ősi építmény falain találtak.
A maja civilizáció rendkívül fejlett volt, ami nem csupán a társadalmi berendezkedésüket, építészetüket, hanem a csillagászati ismereteiket vizsgálva is világosan kirajzolódik. Népszerű teória volt ugyan, hogy a maja naptár szerint 2012-ben véget ér a világ, ez azonban szerencsére nem igazolódott be, és vélhetően csupán a naptár egy periódusa zárult le ebben az időpontban.
A maják rendkívül pontos csillagászati számításaira számos bizonyítékot találtak már, a legkorábbiakra pedig a guatemalai esőerdőben bukkantak rá, ahol egy piramis föld alatti termében különös fali ábrázolásokra lettek figyelmesek a kutatók.
Olvass tovább...
A régészek dátumokat, különböző számításokat ábrázoló táblázatokat, és Holdistenség-festményeket találtak egy földpiramis titkos kamrájának falában. Az ősi Xultun városának ásatásai során az is kiderült, hogy a település hozzávetőlegesen 1200 évvel ezelőtt élte aranykorát, és tucatnyi emlékmű, egy 35 méteres piramis, valamint egy ősi fürdő is volt a városban.
Az apró kamra egy pap, írnok, vagy csillagász (esetleg mindhárom) dolgozószobája volt, a benne talált írások pedig hasonlítanak a maja kultúra egyik legfontosabb emlékében, a Drezdai Kódexben található feljegyzésekre.
Olvass tovább...
A Xultunban található csillagászati jegyzetek a legrégebbiek, amit eddig felfedeztek, és páratlan állapotban bukkantak rájuk, ami annak köszönhető, hogy az ajtót lezárása előtt gondosan szigetelték kővel és földdel.
A kamra falain talált információk arra utalnak, hogy a maják ismerték a Vénusz, a Hold, a Mars és a Merkúr ciklusaihoz kapcsolódó csillagászati eseményeket, és ehhez mérten készítették el a naptárszámításaikat. Hieroglifákat is találtak, azonban voltak olyan falrészek is, melyeket újravakoltak, hogy új számításokat végezhessenek el a felületén.
A maják a mezőgazdaságot, a háborúkat, és a fontos életeseményeket is a naptáraikhoz igazították: