
100 órán át az egyiptomi piramisok rejtett helyein bolyongott egy férfi, döbbenetes dolgokat rögzített a kamerájával
Olvass tovább...
Ezt derítette ki a vizsgálat a világ egyik leghíresebb fáraójáról.
Tutanhamon, az ókori Egyiptom egyik legismertebb fáraója, akinek arany maszkja világhírűvé tette, rejtélyekkel teli életet élt. A fiatalon, mindössze 19 évesen elhunyt uralkodó sírja több ezer éven át rejtőzött a sivatag homokja alatt, mígnem 1923-ban Howard Carter régész feltárta a sírkamrát. A fáraó múmiája rengeteg kincs között feküdt, köztük a híres arany maszk, amelyen Tutanhamont erős állkapoccsal, telt ajkakkal és ívelt szemöldökkel ábrázolták.
Sokáig csak a maszk alapján lehetett elképzelni, hogyan is nézhetett ki valójában a fáraó. A modern technika segítségével azonban a kutatók közelebb kerültek az igazsághoz. A 3D-s képalkotó technológia, a CT-felvételek és a genetikai vizsgálatok lehetővé tették, hogy virtuálisan „boncolják” a múmiát, és rekonstruálják Tutanhamon arcát.
A kutatók 1700 nagy felbontású CT-felvételt és digitális modelleket használtak, hogy képet kapjanak a fáraó koponyájáról és arcáról. Az eredmények meglepőek voltak: az arcvonások nagyon hasonlítottak Tutanhamon gyermekkori ábrázolásaihoz,amelyeken a lótuszvirágból felkelő napistenként ábrázolták.
Olvass tovább...
Egy egyiptomi régész szerint a rekonstrukcióval először sikerült „életre kelteni” a halott múmiát. A rekonstruált arc alapján kiderült, hogy Tutanhamon nem szenvedett arcsérüléseket, mint ahogy azt egyes pletykák állították. A kutatók szerint a fáraó veleszületett rendellenességekkel élt,
például torz arcvonásokkal és túlharapással.
A vizsgálatok során a kutatók a csípő eldeformálódására és dongalábára is találtak bizonyítékot. Ez azt jelenti, hogy Tutanhamon valószínűleg nehezen járt, és botra volt szüksége. A legújabb elmélet szerint a fáraó halálát egy fertőzés okozhatta. Néhány nappal a halála előtt eltörte a bal combját, ami később elfertőződött, és ez vezethetett a halálához. Tutanhamon halála tehát nem egy hirtelen baleset vagy gyilkosság következménye volt, hanem valószínűleg egy fertőzés okozta.
A modern tudomány segítségével a kutatók egyre közelebb kerülnek ahhoz, hogy megértsék az ifjú fáraó életét és halálát, és feltárják az ókori Egyiptom rejtélyeit.
Még több elképesztő rejtély érdekel Egyiptomból?
Olvass tovább...
Forrás: mirror