promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Óriási megtiszteltetés: magyar színésznőről nevezték el a Vénusz egyik kráterét

Óriási megtiszteltetés: magyar színésznőről nevezték el a Vénusz egyik kráterét

Borítókép:  Profimedia
Tech & Tudomány
Kategória fejléc

A Vénusz ősidők óta a nőiség szimbóluma, a modern csillagászat is követte ezt a hagyományt és nőkről nevezték el a krátereket a bolygón.

A Vénusz felszínén található krátereket a Nemzetközi Csillagászati Unió (IAU) szigorú szabályainak megfelelően olyan női alakok neveivel látták el, akik a művészet, tudomány, kultúra vagy a társadalmi élet területén maradandót alkottak. Ezen előírás szellemében kapta meg a magyar kultúra egyik ikonikus alakja, Jászai Mari a nevét a Vénusz egyik krátere. 

A keresztelőn hangsúlyozták a szakértők, hogy Jászai Mari a 19. század végén és a 20. század elején rendkívüli színészi tehetségével, karizmatikus színpadi jelenlétével és elkötelezettségével vált a magyar színháztörténet meghatározó alakjává. A színésznő neve nemcsak hazai, hanem a nemzetközi színtéren is elismert, így a Vénusz egyik kráterének elnevezésével a tudományos közösség tiszteletét és elismerését fejezte ki a művészet iránt.

Több kráter is viseli a Vénuszon magyar nők neveit

A Vénuszon több magyar vonatkozású elnevezés található. Konkrét személyek közül Jászai Mari színésznőn kívül Klafsky Katalin operaénekes, és báró Orczy Emma regényíró nevét viseli kráter. Utóbbi a külföldön legismertebb magyar író, itthon alig ismerjük. 

A Vénusz a Naprendszer egyik legfényesebb égitestje, melyet már az ősi civilizációk is figyelemmel kísértek, és ennek fényében az istennők ragyogását, báját, illetve a női energiát is képviselni kezdte. A Vénuszt az ókori mitológiában is a nőiesség és a szépség megtestesítőjeként ábrázolták. A római mitológiában Vénusz istennője a szerelem, a szépség és a termékenység szimbóluma.

A modern csillagászatban is folytatódik ez a hagyomány, a névadási szokások arra törekednek, hogy a bolygó felszínén megörökített természeti formák nevei egyúttal emlékeztessenek a Földön is ismert, időtálló női példaképekre. 

Nem csupán Jászai Mari tiszteletére, hanem számos más kiváló nő után is kaptak krátereket a Vénuszon. Ilyen például Lise Meitner, a világhírű fizikusnő, aki alapvető szerepet játszott a nukleáris fizika fejlődésében, vagy Hildegard von Bingen, a középkori szerzetesnő, író, zeneszerző és tudós, akinek gondolatai és alkotásai a mai napig inspirálóak. 

Emellett a művészetek és kultúra terén kimagasló egyéniségek, mint például Artemisia Gentileschi, szintén megtalálhatók a vénuszi névtárban, ezzel is kifejezve a nők sokrétű és rendkívüli hozzájárulását az emberiség fejlődéséhez.

Sokak szerint az elnevezések egyszerre jelentenek csillagászati érdekességet és a Földön élő közösségek számára inspirációt. A cél az, hogy a Vénusz krátereinek nevei által a jövő generációi is megismerhessék azokat a női alakokat, akik életművükkel és személyiségükkel formálták a kultúrát, a tudományt és a művészetet, és így hozzájárultak a civilizáció fejlődéséhez.