![Óriási vulkánkitörés rázhatja meg Európát, retteg Görögország, hogy mi lesz Szantorinivel](https://images.promotions.hu/article/128267/1739348701_szantorini-sziget-gorogorszag-vulkan-kitores-foldrenges.jpg?crop=1396,576,1,222&width=386)
Óriási vulkánkitörés rázhatja meg Európát, retteg Görögország, hogy mi lesz Szantorinivel
Olvass tovább...
Nem csak Európában növekedett meg mostanában a vulkáni aktivitás.
Alaszka egyik legveszélyesebb tűzhányója, a Mount Spurr vulkán az utóbbi hónapokban egyre nagyobb aktivitást mutat, a geológusok szerint pedig nem kizárt, hogy a következő hetekben vagy hónapokban kitörhet: az Alaszkai Vulkánmegfigyelő Központ (AVO) folyamatosan figyeli a helyzetet, és igen aggasztó jelekről számolt be.
A Mount Spurr egy hatalmas, jéggel és hóval borított úgynevezett rétegvulkán az Aleut-szigetívben, amely korábbi kitörései miatt már bőven bizonyította, hogy komoly veszélyforrást jelent. A vulkán eddig a modern időkben két alkalommal tört ki: először 1953-ban, majd 1992-ben. Ezek a kitörések nem a hegy fő kráteréből, hanem a déli oldalon található Crater Peak nevű kürtőből törtek fel, hatalmas hamufelhőket és láva áramlásokat eredményezve, amelyek nagy területekre terítették szét a vulkáni hamut.
A 1992-es kitörés következtében például a vulkáni hamufelhők kelet, észak és dél felé is sodródtak, a déli áramlat pedig még az Atlanti-óceán északi részén is kimutatható volt. Az ilyen hamufelhők különösen veszélyesek a például légiközlekedésre, hiszen a finom vulkáni szemcsék károsíthatják a repülőgépek hajtóműveit.
Olvass tovább...
Az utóbbi időben a vulkán alatt egyre intenzívebb földrengésaktivitást észleltek. 2024 áprilisában még csak heti 30 földrengést regisztráltak a térségben, ám ez a szám október óta meredeken emelkedett. 2024. október és 2025. február 6. között már átlagosan heti 125 földrengést mértek a szakértők. A legnagyobb, amelyet január 2-án észleltek, 2,9-es magnitúdójú volt. Ez a fokozódó szeizmikus aktivitás egyértelmű jele lehet annak, hogy friss magma nyomul felfelé a földkéregben.
A szakértők szerint három fő lehetőség áll fenn a vulkáni aktivitás alakulását illetően:
Olvass tovább...
Bár a Mount Spurr környékén nincsenek lakott települések, a térségbe vezető légi útvonalak miatt a kitörés komoly hatással lehet a légiközlekedésre. AVO vezetője, Matt Haney a Live Science-nek adott interjújában elmondta, hogy egy kitörés jelentős zavarokat okozhat a repülőjáratokban, különösen az Észak-Amerikából Ázsiába tartó útvonalakon.
A kutatók folyamatosan figyelik a vulkán aktivitását kamerák, szeizmikus hálózatok, földfelszíni deformációs állomások és infrahang-szenzorok segítségével. Az újabb adatok segíthetnek abban, hogy pontosabban megjósolják, valóban bekövetkezik-e a kitörés, és ha igen, milyen mértékben.
A vulkán 1992-es kitörése: