promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Közeledik a korlátlan energia korszaka: a kínai tudósok mesterséges napja minden rekordot megdöntött

Közeledik a korlátlan energia korszaka: a kínai tudósok mesterséges napja minden rekordot megdöntött

Borítókép:  Profimedia
Tech & Tudomány
Kategória fejléc

Minden eddiginél hosszabb ideig sikerült fenntartani a plazmaállapotot.

Kína mesterséges Napja újabb történelmi rekordot döntött

A kínai "Mesterséges Nap", hivatalos nevén a Kísérleti Fejlett Szupravezető Tokamak (EAST), ismét a tudományos világ figyelmének középpontjába került, miután január 20-án a kínai tudósok sikeresen fenntartottak egy több mint 100 millió Celsius-fokos ultra-forró plazmát 1 066 másodpercen keresztül - ez közel 18 perces rekordot jelent. 

A plazma állapot fenntartása rendkívül nagy kihívást jelent, mivel ehhez még a Nap magjánál sokkal magasabb hőmérséklet szükséges. A csillagokban a gravitációs nyomás támogatja a fúziós folyamatokat alacsonyabb hőmérsékleten is, míg a Földön a reaktoroknak ezt a nyomást a hőmérséklet drasztikus növelésével és speciális mágneses területek kialakításával kell helyettesíteniük.

Fúziós energia: tiszta és szinte kimeríthetetlen forrás

A meglehetősen összetett folyamat során hidrogénizotópokat, például deutériumot és tríciumot egyesítenek, hogy héliumot hozzanak létre, miközben hatalmas mennyiségű energia szabadul fel. Az EAST kísérleti reaktor célja ennek a technológiának a tökéletesítése, amely a fosszilis tüzelőanyagokkal szemben környezetbarát alternatívát kínál.

Az EAST korábbi eredményei között szerepel egy 2023-as kísérlet, ahol a plazma 403 másodperces fenntartását sikerült elérni. Még ennél is korábban, 2021 decemberében 1056 másodpercen át tartottak fenn 120 millió Celsius-fokos hőmérsékletet. Az új, 2025-ös eredmény azonban minden eddigit túlszárnyalt, és ismét bizonyította Kína vezető szerepét a fúziós energia kutatásában.

A jövő energiája: az emberiség legnagyobb álma

A fúziós energia iránti érdeklődés egyáltalán nem új keletű; a tudósok évtizedek óta dolgoznak ezen a technológián, hogy választ találjanak az egyre növekvő energiaigényekre. A fosszilis tüzelőanyagok káros hatásai, a klímaváltozás és a globális energiapolitikai kihívások sürgetővé tették a tiszta energiaforrások fejlesztését. 

Song Yuntao, az ASIPP igazgatója szerint egy fúziós erőműnek stabilan és hatékonyan kell működnie több ezer másodpercen keresztül ahhoz, hogy folyamatos energiaellátást biztosítson.

Ez a cél még távolinak tűnik, de a legújabb kínai eredmények azt mutatják, hogy a világ közelebb van ehhez az álomhoz, mint valaha, és a tudósok nyilatkozata szerint az EAST sikerei nemcsak Kína, hanem az egész világ számára ígéretes jövőt vetítenek előre, amelyben az energia tiszta, fenntartható és mindenki számára elérhető lesz.

Videó a fantasztikus kísérletről: