promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Kitüntették a dolgozót a több éves hűséges munkájáért, de amikor behívták az irodába, olyan dolog derült ki, amiért azonnal a bíróságra mentek

Kitüntették a dolgozót a több éves hűséges munkájáért, de amikor behívták az irodába, olyan dolog derült ki, amiért azonnal a bíróságra mentek

Borítókép:  Profimedia
Színes
Kategória fejléc

Sok furcsa történetet hallani a munka világából, de ez mindegyiken túltesz.

Sokan álmodoznak arról, hogy időnként kihagyhatnának egy-egy munkanapot, de a legtöbb ember bizony nem tudja ezt megtenni következmények nélkül. Egy spanyol férfi azonban hat éven keresztül nem jelent meg a munkahelyén, amit egészen döbbenetes módon senki sem vette észre - egészen addig a pillanatig, amíg főnökei úgy nem döntöttek, hogy kitüntetik a hűséges és odaadó szolgálatáért.

A történet főszereplője Joaquín García, egy 69 éves mérnök, aki a dél-spanyolországi, egyébként gyönyörű Cádiz városában dolgozott az önkormányzatnál. Az eset 2010-ben került napvilágra, amikor a város alpolgármestere, Jorge Blas Fernández elhatározta, hogy megkeresi Garcíát, hogy átadja neki a 20 éves munkaviszonyért járó elismerést. A probléma? Senki sem tudta, hol van a férfi - sőt, hamar kiderült, hogy tulajdonképpen évek óta nem látta senki.

Cádiz, a kubai hangulatú andalúz ékszerdoboz, Spanyolország legrégebbi városa:

Hogyan maradhatott észrevétlen?

García 1990-ben kezdett dolgozni Cádizban, majd 1996-ban az Agua de Cádiz nevű önkormányzati vízműhöz került, ahol a feladata egy szennyvíztisztító telep felügyelete volt. A hosszú távollétét a kommunikáció teljes hiánya tette lehetővé. Az önkormányzat azt hitte, hogy a vízmű felügyeli a munkáját, míg a vízműnél úgy gondolták, hogy az önkormányzat ellenőrzi őt. Ez volt az a félreértés, ami lehetőséget adott Garcíának arra, hogy nyom nélkül eltűnjön a radarról.

Az alpolgármester, aki maga is részt vett García felvételében, végül megpróbálta felvenni vele a kapcsolatot.

„Azt kérdeztem magamtól: hol van ez az ember? Még dolgozik? Esetleg nyugdíjba ment? Meghalt?”

- mesélte Jorge Blas Fernández. Végül kiderült, hogy García évek óta nem járt be az irodájába, amit egy vezető is megerősített, akinek az irodája pont Garcíaéval szemben volt.

A lebukás és a jogi következmények

Amikor az alpolgármester felhívta Garcíát, a beszélgetés során nyilvánvalóvá vált, hogy a férfi nem tud beszámolni a napi tevékenységeiről.

„Megkérdeztem tőle: mit csinált tegnap? Mit csinált az elmúlt hónapban? Egyáltalán nem tudott válaszolni”

- emlékezett vissza Fernández. A vizsgálat feltárta, hogy García 2004 óta tulajdonképpen egyetlen napot sem dolgozott, 2007 és 2010 között pedig „abszolút semmilyen munkát nem végzett”.

Noha García tagadta az ellene felhozott vádakat, a bíróság végül megállapította, hogy tényleg nem végzett semmilyen munkát. A férfi azt állította, hogy minden nap bejárt az irodába, de nem a munkaidő alatt, valamint azzal védekezett, hogy politikai nézetei miatt hátrányos megkülönböztetés érte, ami miatt a vízműnél elszigetelték.

García évente 37 000 eurós (kb. 14 millió forintos) fizetést kapott, így a bíróság végül 27 000 eurós bírságot szabott ki rá, ami nagyjából egyéves nettó fizetésének felelt meg: ennél többet jogilag nem lehetett tőle követelni. A történet végén kiderült, hogy Garcíát már nem lehetett elbocsátani, mivel időközben 2011-ben nyugdíjba vonult.

Mi történt a szabadidejében?

A barátai elmondása szerint García nem akarta jelenteni az őt ért sérelmeket, mert tartott attól, hogy családját nem tudná eltartani, ha elveszítené az állását. A stressz és a kilátástalanság miatt depresszióval küzdött, és pszichiáterhez fordult. Érdekes módon azonban a távolléte alatt a depresszióját filozófia iránti szenvedélyének hódolással kezelte, alapos ismeretekre tett szert Baruch Spinoza, a holland filozófus munkásságából.

forrás: Scoop