promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Modern tárgyat találtak egy ősi sziklába zárva, alig akartak hinni a szemüknek, amikor felnyitották a kőzetet

Modern tárgyat találtak egy ősi sziklába zárva, alig akartak hinni a szemüknek, amikor felnyitották a kőzetet

Borítókép:  Profimedia
Tech & Tudomány
Kategória fejléc

A több millió évesnek tűnő kőben egy modern tárgy rejtőzött.

1936 júniusában, Amerikában, Texas államban a Red Creek nevű folyó partján sétálva egy helyi házaspár, Emma Zadie Hahn és férje, Max Edmond Hahn egyszer csak egy furcsa tárgyra lettek figyelmesek: egy darab fa kandikált ki egy látszólag ősi kőzetképződményből. Furcsasága ellenére a felfedezésük akkoriban nem keltett nagy feltűnést, ám tíz évvel később a fiuk, akinek kíváncsisága messze meghaladta szüleiét, feltörte a követ, hogy megnézze, mi rejtőzik benne. Amit talált, az rettenetesen meglepte: egy modern kalapács volt az.

Egy modern eszköz ősi kőzetben?

A kalapács láthatóan korabeli, 19. századi formatervezésű volt, mégis egy olyan kőzetbe ágyazódott, amely első ránézésre több millió évesnek tűnt. Az eset az akkoriban aktív Young Earth Creationist (Fiatal Föld Teremtéshívő) mozgalom szószólójának, Carl Baugh-nak a figyelmét is felkeltette: Baugh nem kisebb dolgot állított mint hogy a kőzet, amelyben a kalapácsot találták, minden bizonyára a kréta időszakból (kb. 100 millió évvel ezelőttről) származik.

A mozgalom vezetője így érvelt az gazsága mellett:

„Ha az eszköz valóban a kréta időszakból származik, vajon mit jelent ez az evolúciós elmélet számára, amely szerint az ember csak 100 millió évvel később jelent meg a Földön? Ha viszont a kalapács viszonylag modern, akkor a krétai Hensell homokkőformáció valójában fiatalabb, mint gondoltuk. Ismételten: mennyire lehet helytálló ezek után az evolúció elmélete?”

A tudomány válasza: modern kalapács, fiatal kőzet

Carl Baugh állításai később azonban szenzációhajhászásnak bizonyultak. A tudományos vizsgálatok szerint a kalapács modern, és nem ellenérv az evolúció elmélete ellen és azt sem bizonyítja, hogy emberek együtt éltek volna dinoszauruszokkal, bármennyire is izgalmasan hangzik.

Glen J. Kuban, a Paleo című őstörténeti folyóiratban megjelent 1997-es cikkében kifejtette, hogy a kőzetképződmény valójában geológiai folyamatok eredménye, amelyeket Baugh sajnos nem ismert:

„A kőzet valódi, és igazán lenyűgöző és rejtélyes lehet annak, aki nem ismeri a geológiai folyamatokat. Adott a kérdés: hogyan kerülhetett egy modern tárgy egy ordovíciumi kori kőzetbe? A válasz profán: úgy,, hogy maga a képződmény nem ordovíciumi. Az oldott ásványok megszilárdulhatnak egy repedésbe hullott tárgy körül, vagy akár a talajon hagyott tárgy körül is, ha az eredeti kőzet kémiailag oldható.”

Kuban szerint valószínűleg egy bányász ejtette el a kalapácsot körülbelül egy évszázaddal ezelőtt, és azóta eltelt időben a körülötte lévő ásványok megszilárdultak, így képezve a kőzetet - kétségkívül lenyűgöző folyamat, de sajnos semmiképpen sem mondható ősinek.

A felfedezés kezdetben nagy szenzációt keltett, tulajdonképpen joggal, csak más miatt érdekes: tudományos szempontból a képződmény nem több, mint egy különleges geológiai jelenség eredménye.

Videó a rejtélyes tárgyról:

forrás: iFLScience