100 éve töröltek egy magyar betűt, 400 éve pedig kék volt a magyar zászló, de Bud Spencer lánya sem hagyta szó nélkül a magyarokat
Olvass tovább...
Brit nyelvészek hirdették ki a 2024-es év szavát, ami tűpontosan leírja azt a folyamatot, ami körülöttünk zajlik.
Egy nyilvános szavazást követően, amelyen több mint 37 000 ember mondta el véleményét, örömmel jelentjük be, hogy a 2024-es év oxfordi szava az „agyrothadás”, (angolul brain rot), írta honlapján az Oxford University Press. A világ legnagyobb egyetemi sajtóorgánuma kiemelte, hogy nyelvszakértők készítették azt a hat szóból álló szűkített listát, amelyből választani lehetett, a végső döntést is nyelvészek mondták ki.
„egy személy mentális vagy intellektuális állapotának feltételezett romlása az online tartalom túlfogyasztásának eredményeként”.
A Oxford szakértői észrevették, hogy a szó idén nagyon előtérbe került, mint a túlzott mennyiségű rossz minőségű online tartalom fogyasztásának hatásaival kapcsolatos aggodalmak megragadása, különösen a közösségi médiában. Az előfordulási gyakorisága 230%-kal nőtt 2023 és 2024 között.
A brain rot kifejezés valójában nem új, 1854-ben használta először Henry David Thoreau író a Walden című könyvében, amelyben a szerző naiv eszmefuttatásokban mutatja ki a gyakorlatias társadalom ésszenűtlenségét. A szerző ezzel mintegy bírálja a társadalom azon tendenciáját, hogy leértékelje a bonyolult vagy többféleképpen értelmezhető eszméket az egyszerűek javára, ami a szellemi és intellektuális erőfeszítések általános hanyatlását vetíti előre.
Olvass tovább...
A nyelvészek szerint a kifejezés új jelentőséget kapott a digitális korban, különösen az elmúlt 12 hónapban. A TikTokon kezdett terjedni, mint oly sok minden mostanában, majd megjelent a mainstream újságírásban is, mint az online tartalom túlfogyasztásának negatív hatásaival kapcsolatos kifejezés. Szinte biztosra vehetjük, hogy legalább egy szerző éppen egy olyan könyvön dolgozik valahol a világban, ami az agyrothadás jelenségét fogja leírni.
Habár annak tűnik, valójában nem egy pejoratív szóról van szó, inkább humoros, önkritikus szövegkörnyezetben jelenik meg, sokszor vírusként terjedő meme-ként.
Ennek ellenére van valóságalapja, az online, puszta szórakoztatásra szolgáló tartalom túlzott fogyasztása valóban értékes időt vesz el azoktól az elfoglaltásgoktól, amelyek hasznos tudást adnának. Ráadásul ez addiktív is lehet.
„Lenyűgözőnek találom, hogy az agyrothadás kifejezést a Z és az Alfa generáció vette át. Éppen azok a közösségek, amelyek nagyrészt felelősek a kifejezés által említett digitális tartalom használatáért és létrehozásáért. Ezek a közösségek felerősítették a kifejezést a közösségi média csatornáin keresztül, pontosan azon a helyen, amelyről azt mondják, hogy agyrothadást okoz. Ez azt mutatja, hogy a fiatalabb generációk kissé szemtelenül, de biztosan tudatában vannak, hogy a közösségi média rájuk is káros hatással van”
– mondta Casper Grathwohl, az Oxford Languages elnöke az Év Szava sajtótájékoztatóján.
Olvass tovább...