Hosszú fénycsóva tűnt fel a Balaton felett a robbanás után - majdnem Budapestig látni lehetett azt, ahogyan a magyar tenger felett felrobbant egy tűzgömb
Olvass tovább...
Nappali fényesség támadt hajnali kettőkor, videó is készült a szokatlan eseményről.
Aki szerda hajnalban még vagy már ébren volt Magyarországon, azon belül is Jász-Nagykun-Szolnok vagy épp Pest vármegyében, egy röpke pillanat erejéig összekeverhette az éjszakát a nappallal, akkora fényesség támadt.
Mielőtt bárki megijedne, szerencsére semmi baj nem történt, természetes jelenségnek köszönhetően láthatták a fényjelenséget, melyet több kamera is rögzített, egyebek között Törökszentmiklóson és Tahitótfaluban is.
Mint az Időkép beszámolt róla, a különleges égi tünemény egy úgynevezett tűzgömb volt, ami rövid ideig tartó, ám nagyon éles kékesfehér fénnyel világította be az éjszakát, ahogy belépett a Föld légkörébe.
Olvass tovább...
A meteor nagy magasságban robbant fel, és hanghatással is járt, és bár utóbbi nem volt jelentős, így már bolidának minősül. Olyannyira fényes volt a jelenség, hogy még a felhős területeket is megvilágította néhány másodpercre.
Tűzgömbnek számítanak azok a meteorok, melyeknek fényessége eléri vagy meghaladja a Vénuszét – az égbolt legfényesebb objektumát. A legalább -5 magnitúdójú űrkavicsok többnyire nem túl nagy méretűek, többségük pár centiméteres, és legfőképp meteoresők idején lehet észlelni őket.
Olvass tovább...
A bolida, amely hangrobbanással is jár, nagyjából 40 kilométeres magasságban hullik darabjaira és ég el, a nagyobbak, vagyis a több méteres űrsziklák azonban már földet is érhetnek, ám arra rendkívül kicsi az esély, hogy kárt is okozzanak. Persze azért láttunk rá példát, elég felidézni a cseljabinszki eseményt, ahol egy csaknem 17 méteres kőzet robbant fel, amely mintegy 10 ezer tonnát nyomott.
Ezek iszonyatosan ritkák, átlagosan tízezer évente következik be hasonló, ereje pedig megfelel a hirosimai atombomba harmincszorosának. Az említett esemény komoly anyagi károkat okozott, most azonban erről szó sem volt, sőt, évente több ezer kisebb tűzgömb szeli át az eget, csodálatos látványt nyújtva, szerencsés az, aki megpillanthat egy-egy ilyet: