Egyiptomi papok árulták el Atlantisz pontos helyét, eddig teljesen máshol keresték
Olvass tovább...
Váratlanul megjelenik, majd eltűnik a semmibe a titokzatos felhő, mindig ugyanott.
Az idei évben szeptember 7-én a NASA Landsat 8 műholdja különleges felhőformációt észlelt Új-Zéland délkeleti részén, a Strath-Taieri régió felett. A helyiek által "Taieri Pet"-nek nevezett felhő szivar alakú és igen furán viselkedik: látszólag mozdulatlanul lebeg a Rock and Pillar hegylánc fölött.
A Taieri Pet valójában egy lencse alakú felhő, szép szaknyelven fogalmazva (mert a felhőtudománynak is van ilyenje) altocumulus standing lenticularis (ASLC). Az ilyen típusú felhők akkor alakulnak ki, amikor erős szél áramlik egy meredek akadály, például egy hegylánc felé, és felfelé kényszerül mozdulni, így követvén a domborzat vonalait. A légkör magasabb, hidegebb rétegeibe kerülve a benne lévő vízgőz kondenzálódik, és így létrejön a jellegzetes, mozdulatlan felhőalakzat.
Olvass tovább...
Bár a látszat ellenére a lencse alakú felhők folyamatosan változnak a bennük zajló kondenzációs és párolgási folyamatok miatt, az emberi szem számára állandónak tűnnek, mivel ezek a folyamatok dinamikus egyensúlyban vannak. Karl Philippoff, a Mount Washington Obszervatórium szakértője szerint ez a szinkronizált kondenzáció és párolgás tartja a felhőt látszólag mozdulatlanul a helyén.
Olvass tovább...
A Taieri Pet felhő az már a XIX. század vége óta ismert a helyiek körében, akik gyakran a közelgő viharok előjeleként értelmezik megjelenését. A NASA Landsat 8 műholdja 2024 szeptemberében készített felvételeket a jelenségről, ami tovább növelte az érdeklődést e különleges légköri jelenség iránt.
A NASA felvételei a megdöbbentő természeti jelenségről: