promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Van egy furcsa sziget nem messze Magyarországtól, ahol füttyögve kommunikálnak az emberek, még telefon helyett is fütyörésznek

Van egy furcsa sziget nem messze Magyarországtól, ahol füttyögve kommunikálnak az emberek, még telefon helyett is fütyörésznek

Tech & Tudomány
Kategória fejléc

Ez egy nagyon különleges hely Európában.

La Gomera szigetén, a Kanári-szigetek egyik gyöngyszemén, a meredek sziklák között ősi nyelv lüktet: a Silbo Gomero. Ez a különleges nyelv nem szavakkal, hanem fütyüléssel kommunikál és hihetetlen története van.

A Silbo Gomero a sziget őslakosai, a guancsók nyelvéből ered, akik több mint 3000 évvel ezelőtt füttyszóval tartották a kapcsolatot egymással. A nyelv a 15. századi spanyol hódítás után is fennmaradt, és évszázadokon át nélkülözhetetlen eszközzé vált a sziget hegyes-völgyes vidékén való eligazodáshoz. A meredek szurdokokban és völgyekben a hang messzire hallatszott, ahol a beszéd nem jutott el.

Azonban a modernizáció La Gomerát sem kímélte. A gazdasági migráció, a telefonok elterjedése és az infrastruktúra fejlődése miatt az 1990-es évekre a Silbo Gomero a kihalás szélére sodródott.

Ekkor lépett színre Eugenio Darias, egy elkötelezett Silbo Gomero tanár, aki szenvedélyesen szerette a nyelvet, és nem akarta, hogy elvesszen. Dariasnak sikerült elérnie, hogy a Silbo Gomerót kötelező tantárgyként tanítsák La Gomera iskoláiban. Ez a lépés megmentette a nyelvet a pusztulástól, és biztosította, hogy a jövő generációi is elsajátíthassák őseik kommunikációs formáját.

Ma már újra hallani a gyerekek fütyülését a La Gomera völgyeiben.

A Silbo Gomero egyszerűsége és leleményessége lenyűgöző. A nyelv mindössze hat hangból áll, de ezekkel a hangokkal a spanyol nyelv magánhangzóit és mássalhangzóit is képes kifejezni. Ez lehetővé teszi a nagy távolságokon átívelő, hihetetlenül tiszta kommunikációt.

Ez a nyelv igazi kincs, egy élő bizonyíték az emberi leleményességre és a múltunkhoz való ragaszkodásra. A Silbo Gomero fütyülő hangja a Kanári-szigetek hegyei között visszhangzik, és emlékeztet arra, hogy a nyelvek nem csupán kommunikációs eszközök, de egyben a kultúra és a történelem őrzői is.

Forrás: BBC