A NASA űrhajós rendkívüli fotót közölt az egyiptomi piramisokról, sokáig kellett várnia rá, de sikerült - így még sosem láthattuk a három nagy piramist egymás mellett
Olvass tovább...
A NASA újabb fontos tudományos megállapításra jutott.
A Mars tanulmányozása nagyon előrehaladott állapotban van, a NASA marsjárói, a Perseverance és a Curiosity elképesztő mennyiségű adatot és kőzetet gyűjtöttek, amelyek alapján majd a tudósok és kutatók még több ismeretet szerezhetnek a Vörös bolygóról, amely már évszázadok óta izgatja az emberiséget. De vajon volt-e valaha élet a Marson, és mi történt a bolygóval, hogy a felszíne így átalakult, egyáltalán hova tűnt a víz?
A Perseverance marsjáró egyik fontos feladata az, hogy ezen kérdésekre segítsen majd válaszolni a tudósoknak a Marson gyűjtött minták segítségével.
Olvass tovább...
A legfrissebb tanulmány szerint, amit a NASA szakemberei adtak ki, és amelyet a HVG is idéz, nem zárható ki, hogy van élet a bolygón. Méghozzá olyannyira nem, hogy a mostani írás szerint az élet, így az élőlények potenciális otthona a bolygón fellelhető fagyott víz lehet. A Marson amúgy kétféle jég található, fagyott víz és fagyott szén-dioxid.
Most a vízjeget kezdték jobban kutatni a szakértők, amely nagyon hosszú idő alatt állt össze, a felszínre hulló por és hó keverékeként. A jégszemcsék pedig néhány méterre la felszín alatt olvadásnak is indulhatnak, ám ezen a kutatók egyelőre vitatkoznak, de lehet rá esély, hogy a jég vízzé alakul a Marson.
A kutatók pedig megállapították, hogy a por elegendő fényt enged be ahhoz, hogy a fotoszintézis akár három méter mélyen is kialakuljon. A víz feletti jég pedig így megvédheti a vizet az elpárolgástól.
Így a Mars trópusain létezhet ilyen vízjég, amely medencéket képez a felszín alatt.
Az erről szóló tanulmány a Nature Communications Earth & Environment című tudományos lapban jelent meg.
Olvass tovább...