promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Ettől őrül meg az internet: ha jeget mikrózol, nagyon furcsa jelenséget tapasztalsz

Ettől őrül meg az internet: ha jeget mikrózol, nagyon furcsa jelenséget tapasztalsz

Borítókép:  Profimedia
Tech & Tudomány
Kategória fejléc

Nem sok embernek jutott eszébe kipróbálni, pedig nagyon érdekes. 

Mi történik, ha jeget mikrózunk? A furcsa jelenség tudományos magyarázata

Ha jeget teszel a mikróba, meglepő dolog történik: a jég nem olvad meg olyan gyorsan, mint más ételek. Ez azért furcsa, mert a mikrohullámú sütő az ételek melegítéséhez a vízmolekulák mozgására alapoz – de miért viselkedik másképp a jég?

Hogyan működik a mikró?

A mikrohullámú sütő egy magnetron nevű eszközzel állít elő elektromágneses hullámokat. Ezek a hullámok az ételben lévő vízmolekulák rezgését serkentik, aminek következtében hő keletkezik. A víz különösen jól reagál a mikrohullámokra, hiszen a molekulái szabadon mozognak és könnyen felveszik a hullámok energiáját. Ezért is melegednek fel a magas víztartalmú ételek, mint például a levesek, gyorsan.

Egy gyakori félreértés, hogy a mikrók a vízmolekulák rezonanciafrekvenciájára vannak hangolva, ami azt jelentené, hogy a mikró kizárólag a vizet melegíti. Valójában a mikró szélesebb frekvenciatartományban működik, így a különböző ételekben található molekulák is felvehetik a hőt, nem csak a víz.

Miért nem olvad meg a jég?

A jég esetében a molekulák sokkal szorosabban vannak kötve egymáshoz a hidrogénkötések révén. Ez azt jelenti, hogy míg a víz szabadon tud mozogni és gyorsan felmelegszik, a jég molekulái nem képesek olyan gyorsan reagálni a mikrohullámokra. Így kevesebb ütközés és hő keletkezik, és a jég lassabban olvad meg, mint például a rizs, amit a mikróban mellette melegítesz. Az a tény, hogy a jég szilárd, azt is jelenti, hogy nem képes olyan hatékonyan forogni a mikró elektromágneses terében, ami szintén lassítja a hőátadást.

Vezetési melegedés a mikróban

Egy másik érdekes tévhit, hogy a mikró "belülről kifelé" melegíti az ételt. Valójában az ételek felülete melegszik fel először, és a hővezetés révén jut el a belsejébe. Ez különösen látványos, ha nagyobb ételeket melegítesz. Ha egy nagyobb darab jeget teszel a mikróba, a külső rétege olvadni kezd, majd az olvadt víz hővezetése révén lassan a belseje is felmelegszik.

Bár elsőre furcsának tűnhet, hogy a jég lassabban melegszik fel a mikróban, mint más ételek, ennek tudományos oka van. A jég molekulái szorosabb kötései miatt kevésbé képesek reagálni a mikrohullámokra, így lassabban olvadnak meg. Ha legközelebb jeget mikrózol, emlékezz arra, hogy a fizika és a mikró összjátéka teszi ezt a folyamatot ennyire különlegessé!

forrás: iFLScience