
Őrület, mit szúrtak ki a magyar személyiken, eddig senki nem is tudta, hogy ez is szerepel rajta
Olvass tovább...
Nekieshetünk a pénztárcánknak, de nem jók az esélyeink.
A numizmatika kétségkívül igen érdekes hobbi - a régi és ritka érmék és bankjegyek gyűjtése sok embert lenyűgöz, érthető okokból. Bizonyos érmék és bankjegyek a lehető lefurcsább dolgok miatt tudnak értékesek lenni, sokszor még abból kifolyólag is, hogy valamilyen hiba történt az előállításuk során, ezért csak igen kevés darab van forgalomban.
Természetesen számít az állapot is - érmék esetében az úgynevezett verdefényes, forgalomba nem került érme sokkal értékesebb egy ütött-kopott társánál, ugyanez pedig elmondható a bankjegyekről is.
Olvass tovább...
Egy másik faktor, ami ami miatt a bankjegy vagy az érme értékes lehet, hogy ha régi - persze ebben az esetben sem árt, ha nem egy szétfoszlott darabról beszélünk. Ebben az esetben még az is előfordulhat, hogy egy régi százasért több mint 100 ezer forintot kell fizetnünk.
Azt azért nem feltétlenül javasolnánk, hogy mindenki azonnal túrja fel otthon az aprósbödönt, hátha kincset rejt, mivel jelen esetben egy meglehetősen speciális százasról beszélünk - egy olyanról, ami Kossuth Lajos idejében volt használatos.
Olvass tovább...
A Vatera nevű online piactéren tűnt fel ez a darab, ami egészen pontosan egy száz ezüst forint értékű bankjegy - rajta a meghatározás németül (hundert gulden) és valamelyik szláv nyelven is (feltehetőleg szerb/horvát és/vagy szlovák nyelven - "szto zlaty").
Az eladó ezzel az úgynevezett Kossuth-bankóval kapcsolatban direkt kiemelte, hogy egy restaurált darabról van szó, ami egyébként csökkenti az értékét - persze ilyen állapotban egyáltalán nem vagyunk benne biztosak, hogy egyáltalán maradt fenn nem restaurált példány.
A bankjegy hátulján megtalálható a hamisítást börtönbüntetéssel fenyegető felhívás is, itt már a magyar mellett négy nyelven, egy cirill betűs felirat is szerepel.
A különleges bankjegyet IDE kattintva lehet megtekinteni.
A Kossuth-bankók története: