
Szörnyűség került a hazai üzletlánc polcaira, sikítva menekülnek előle a kommentelők
Olvass tovább...
Megmagyarázhatatlan rajongást vált ki emberekből világszerte egy tárgy. De mi állhat a titokzatos mánia hátterében?
A világ számos pontján – és most már Magyarországon is – szinte hisztérikus rajongás övezi a „Labubu” névre keresztelt játékfigurát. Aki nem hallott róla, az vagy most jött le az internetről, vagy még nem nyitotta ki a szemét: az influenszerek posztjaiban, videókban, gyerekek hátizsákján, vitrinben, polcokon és posztokban is ott figyel ez a furcsa, hegyes fülű, széles mosolyú, ugyanakkor démoni tekintetű figura.
A játék nem olcsó: 25-30 ezer forintnál kezdődik az ára, de egy ritkább darab akár több százezer vagy millió forintot is érhet a gyűjtők körében. És mégis: mintha hipnotikus ereje lenne. Emberek sorban állnak érte, előrendelik, és ha valahol limitált példány bukkan fel, perceken belül elkapkodják.
Olvass tovább...
A Labubu karakterének megalkotója egy Hongkongban született designer, aki fiatalkorában rajongott az északi mitológiák és skandináv tündérmesék lényvilágáért. A Labubu világát is ezek inspirálták – elmondása szerint szándékosan hozta létre úgy a karaktert, hogy egyszerre legyen aranyos és nyugtalanító.
A történet szerint Labubu mindig segíteni akar, de valahogy mégis mindig káoszt okoz. Ez a kettősség – az ártatlannak tűnő külcsín és a belső zavarkeltés – az, ami sokak szerint mágnesként hat. Van, aki azért veszi meg, mert szerinte ez a figura „valódi lelki társ”, mások szerint viszont épp a zavaros aurája az, ami miatt különleges.
Ahogy a rajongás nőtt, úgy szaporodtak a furcsa és aggasztó beszámolók is. Egyre többen számolnak be arról, hogy a baba jelenléte óta rémálmaik lettek, nyugtalanító dolgok történnek a lakásukban, rossz energiát éreznek a közelében. Van, aki állítja: amióta a gyereke megkapta, furcsán viselkedik, mintha valami más befolyásolná.
Nem meglepő módon előkerült egy történelmi párhuzam is: a Labubut többen is az ókori mezopotámiai démonnal, Pazuzúval hozzák összefüggésbe. Pazuzú a vihar és a szelek démona volt, akitől egyaránt féltek és akitől védelmet is reméltek – róla mintázott amulettekkel óvták magukat az emberek a még gonoszabb szellemek ellen.
A párhuzam meglepően pontos: Pazuzúnak is rémisztő külseje volt – torz arc, sas karmok, skorpiófarok –, mégis sokan viselték a szobrát, hogy elűzze a még veszedelmesebb erőket. A Labubu – akármennyire is játék – ennek modernkori újragondolásának tűnik.
Olvass tovább...
A netes kultúra természetesen ráerősít mindenre. A TikTokon és Instagramon ezrével születnek a labubu unboxing, történetmesélős, sőt spirituális elemzős videók. Van, aki saját személyiségtípusa szerint választ labubut – „a káoszkereső”, „a csendes segítő”, „a sötét oldal barátja” – és vannak, akik konkrétan „lelkibabának” nevezik.
Ezzel párhuzamosan megjelent egy ellentrend is: egyre többen adják el a figuráikat, „megszabadulnak tőle”, mert rossz hatásokról, nyugtalanságról számolnak be. Egyesek szerint ez csak pszichológiai hatás – a tudatalatti játékot űz velünk egy furcsa külsejű tárgy miatt –, mások szerint viszont több van itt, mint amit racionálisan el lehetne magyarázni.
Nem könnyű eldönteni, hogy a Labubu egyszerűen csak egy jól pozícionált dizájntermék, vagy valami több. Tény, hogy megosztó, és pont ez a megosztottság az, ami körül kultuszt tud építeni. Mert ha mindenki imádna valamit, az unalmassá válna. A Labubu viszont egyszerre cuki és zavaró, mágneses és taszító, plüssjáték és féltve őrzött személyes tárgy.
A kérdés már csak az: ha a gyereked kér egyet – vagy te magad vágysz rá –, tudod-e, mivel játszol? És egyáltalán: ki játszik kivel?
Az alábbi videóban részletesebben boncolgatják a témát: