
Nem létezik Magyarország a szomszéd országok iskolai térképein, az ok igazán letaglózó
Olvass tovább...
Egy orosz újság írt Magyarországról, méghozzá olyan szavakkal, hogy sokaknak elállt a szava.
Az orosz sajtó ritkán számol be ennyire elismerően egy Magyarország területén felfedezhető városról. Egy friss cikk most mégis kiemelte, hogy Budapest közelében van egy olyan település, amely minden utazót rabul ejt.
A cikk szerzője, Luke Hoogmoed utazási blogger, aki 393 ezres követőtáborral rendelkezik, „Európa leginkább alulértékelt úti céljai” közé sorolta a fejlett iparú iskola és kikötővárost.
A cikk kiemeli, hogy maga a kikötőváros tökéletes egynapos kirándulási lehetőséget kínál Budapest lakóinak és a területre látogató magyarországi lakosoknak vagy turistáknak.
Európa rejtett kincse: lenyűgöző építészet, középkori hangulat és a Duna hídja egy orosz blogger szemével
Hoogmoed szerint a város hangulata lélegzetelállító: „Ez az egyik legcsodálatosabb épület, amit valaha láttam” – írta a helyi bazilikáról, amely robosztus méreteivel és díszítésével nyűgözte le a bloggert.
A szerkesztő tovább fejtette gondolatmenetét: „És a vár egyszerűen fantasztikus – itt még mindig érezni lehet a középkor szellemét.”
Olvass tovább...
Az orosz cikk kiemeli, hogy a Duna partján fekvő város, építészeti öröksége mellett kulturális kincsekben gazdag ereklyének számít Magyarország területén belül.
A Duna túlpartján fekvő szlovák várossal egy híres híd köti össze, amelyet 2001-ben újítottak fel, miután hosszú évtizedekig romos állapotában állt, és addig Magyarország és Szlovákia újraegyesülésének szimbólumaként emlegették.
A város nevezetességei közé tartozik a Nagyboldogasszony és Szent Adalbert főszékesegyház, amelynek kupolája messzi távolból is kellő részletességgel látható a horizonton, valamint a Prímási Palota, a Főszékesegyházi Kincstár és a híres altemplomi kripta, ahol számos értékes ereklyét őriznek, többek között Pázmány Péter bíboros érsek sírját és több, a rejtélyes városhoz köthető érsek végső nyughelyét is.
A macskaköves utcákon sétálva szinte visszarepülhetünk a középkor világába, hiszen a várost ma is áthatja az 1100-as évek korhű hangulata.
A cikk szerint régebben főként magyar turisták látogatták a várost, ma viszont egyre több külföldi kalandor is felkeresi.
Olvass tovább...
Michael Palin, a BBC ismert utazója szintén járt ebben a városban, akit a bazilika monumentális mérete ejtett rabul.
Humorosan hozzátette: „Ekkora templom túl nagynak tűnik egy ilyen kisváros számára.”
A település nem más, mint Esztergom, amely Magyarország egyik legrégebbi és legjelentősebb városaként ismert. Egykor fontos kikötőváros volt, stratégiai fekvése révén pedig kiemelkedő kereskedelmi központként is szolgált hazánkban.
Esztergom területe már az egészen korán is lakott volt. A rómaiak Solva néven erődöt építettek a városban, amely a limes, azaz a Római Birodalom határvédelmi vonalának része lett. 972-ben Géza fejedelem tette székhelyévé, és itt született fia, Vajk, a későbbi Szent István király is, akit Esztergomban koronáztak meg.
Olvass tovább...
A középkorban a város az ország egyik legfontosabb központja volt, vára bevehetetlennek számított, még a tatárjárás idején is ellenállt.
Virágkorát a 12–13. században élte, amikor több európai uralkodó is megfordult a kikötővárosban. III. Béla idején újjáépítették a királyi palotát, és elkészült a Várkápolna, Közép-Európa legrégebbi gótikus emlékműve.
A török uralom idején dzsámik (mecsetek), minaretek (imatornyok) és törökfürdők épültek, amelyek ma is láthatók a vízivárosi városrészben.
A 19. században a bazilika építése adott új lendületet a városnak, amelyet 1856-ban szenteltek fel Liszt Ferenc Esztergomi miséjének bemutatásával.
Ma Esztergom építészeti csodáival, gazdag múltjával és lenyűgöző Duna-parti fekvésével méltán szerepel a világ legszebb úti céljai között.
A videóban Esztergom látnivalói, történelmi értékei és a város változatos arcai elevenednek meg minden évszakban:
[[cikk4]]
Forrás: pravda.hu