promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Sokkolóan durva, ez a legcsúnyább magyar településnév, ám mindenki félreérti

Sokkolóan durva, ez a legcsúnyább magyar településnév, ám mindenki félreérti

Borítókép:  Profimedia
Színes
Kategória fejléc

Más áll a név mögött, mint amire először gondolnánk.

A legfurcsább nevű magyar település

Ha van magyar településnév, amely garantáltan megakaszt egy beszélgetést vagy mosolyt csal az arcokra, akkor az Ondód. Első hallásra nehéz nem asszociálni a biológiaórák kínos pillanataira, ám a valóság ennél jóval mélyebb és árnyaltabb.

A Debrecenhez tartozó településrész neve ugyanis komoly nyelvészeti háttérrel bír. Hoffmann István nyelvész szerint az „Ondó” régi magyar személynév volt, sőt, nem is egyedi: a magyar nyelvterületen több Ondód és Andód nevű hely is előfordul (akad ey Ondód Vas vármegyében is). Ezek vélhetően egy közös névelem vagy ragadványnév örökségét viszik tovább.

A névadás hátterében állhatott egykor egy Ondó nevű személy, akinek jellemző tulajdonsága a férfiasság vagy a szexuális aktivitás volt - abban a korban, amikor a neveket gyakran efféle, ma talán kényelmetlennek tartott jellemzők alapján adták.

A heyiek ragaszkodnak a névhez

Az Ondód név furcsaságán túl is megérdemli a figyelmet: a helyiek számára identitás, a történészek és nyelvészek számára pedig kulcs egy letűnt kor gondolkodásmódjához. Bár 2001-ben komolyan felmerült a névváltoztatás ötlete Kishegyes névre, de a Földrajzinév-bizottság ezt végül elutasította. A döntés mögött nem csak bürokrácia állt, hanem az a felismerés is, hogy egy név, még ha zavarba ejtő is, önálló értékkel bír.

Hoffmann szerint az is lehet, hogy az ondó szó másik, ma már alig ismert jelentése, a köles korpája rejlik a háttérben. Ez a jelentés régen az élelmezés fontos részéhez tartozott és ahogy van például Korpád nevű település, úgy Ondód is utalhatott egykor valamilyen terményhez vagy étkezési szokáshoz kapcsolódó sajátosságra. Az is elképzelhető, hogy a név olyan, mára elfeledett népi vagy kulturális réteget hordoz, amire ma már nem is gondolunk, tette hozzá a nyelvész.

Nem Ondód az egyetlen

Bár Ondód kiemelkedik különcségével, messze nincs egyedül a magyar földrajzi nevek furcsa panteonjában. Szalonna, Bugyi, Heréd vagy éppen Kocsma mind valódi helyek, saját történettel - ezeknek a neveknek egy része szláv vagy ősi magyar eredetű, mások hangtanilag változtak meg az idők során, ma pedig teljesen más jelentést kapnak, mint születésük idején.

A cikket talán nem is lehetne stílusosabban zárni, mint egy verssel. Weöres Sándor igen kedvelte a nyelvi játékokat, sokszor pedig adott is volt az alapanyag - ő maga is összegyűjtötte a legfurcsább magyar városneveket.

            Weöres Sándor - A legfurcsább magyar falunevek

 

                      Csempeszkopács
                      Kajászószentpéter
                      Taktaszada
                      Szentbékálla
                      Pornóapáti
                      Borszörcsök
                      Inárcs-Kakucs
                      Vaszar
                      Ukk

Az ondódi Ond vezér park - a videó leírása alapján Ond vezérnek is köze lehetett a település elnevezéséhez:

forrás: HaOn