promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Szenzációs felfedezés az amazonasi őserdőben, kiderült, hogyan "utaznak" a fák több száz kilométert

Szenzációs felfedezés az amazonasi őserdőben, kiderült, hogyan "utaznak" a fák több száz kilométert

Borítókép:  Profimedia
Színes
Kategória fejléc

Minden bizonnyal okosabbak a növények, mint hittük.

Esőerdők rejtélye

Az Amazonas-medence és az Atlanti-óceán partvidékének esőerdői nem mondhatni, hogy közel lennének egymáshoz: a két terület között több száz kilométernyi száraz, szavannás terület húzódik, amely túl zord a legtöbb esőerdei fa számára.

Mindezek ellenére meglepő módon a két ökoszisztéma számos közös fafajtával rendelkezik, aminek miértje nagy rejtély a kutatók számára. Korábban a tudósok úgy vélték, hogy ezek a fajok olyan történelmi időszakokban terjedtek el, amikor a régió nedvesebb volt, és így kedvezőbb feltételeket biztosított a fák terjedéséhez, egy új felfedezés viszont most felborította ezt az elméletet.

A folyók mint természetes folyosók

Az új kutatás teljesen más megoldást talált erre a némileg érthetetlen és furcsa jelenségre. A tudósok az Inga nemzetséghez tartozó 164 fafajta genetikai elemzésével rekonstruálták ezeknek a fajoknak az evolúciós családfáját, az eredmények pedig azt mutatják, hogy az amazóniai fák folyamatosan "kolonizálják" az Atlanti-óceán partvidéki esőerdőit, mégpedig a folyók mentén terjedve.

A folyók tehát egyfajta "autópályaként" szolgálnak, lehetővé téve a fák számára, hogy generációról generációra terjedjenek a száraz területeken keresztül - úgy tűnik hát, nem érdemes alábecsülni a növényi intelligenciát.

Összefonódó ökoszisztémák és a természetvédelem jelentősége

A kutatók közleményi szerint a felfedezésük remekül mutatja, hogy a természetes ökoszisztémák nem ismerik az ember által húzott határokat - vagy ha ismerik is, az biztos, hogy egyáltalán nem érdekli őket. Az Amazonas és az Atlanti-óceán partvidéki esőerdői a hatalmas földrajzi távolság ellenére szorosan összekapcsolódnak, a folyók pedig kulcsszerepet játszanak ebben a kapcsolatban.

A kutatók hangsúlyozzák, hogy a folyók menti erdősávok védelme kiemelten fontos a hosszú távú élőhelyi kapcsolatok fenntartása érdekében, és remélik, hogy ez az új felismerés jelentős hatással lehet a dél-amerikai esőerdők és más hasonló ökoszisztémák megőrzésére irányuló természetvédelmi stratégiákra világszerte.

Dokumentumfilm az amazonasi őserdő páratlanul gazdag élővilágáról:

forrás: iFLScience