A saját számlájáról akart pénzt felvenni a nő, a banki dolgozó arcon röhögte, készpénz helyett egészen mást kapott
Olvass tovább...
Több évet húzott le dolgozóként mielőtt kinevezték, teljesen megváltoztatta a bolt működését.
Munkánk során sokan kerülünk olyan helyzetbe, amikor úgy érezzük, hogy kihasználnak minket. Ezt felmérések is megerősítik: egy Paychex nevű cég kutatása szerint az alkalmazottak 77%-a véli úgy, hogy valamikor igazságtalanul bántak vele a munkahelyén.
A beszámolók alapján a munkáltatók sajnos gyakran próbálkoznak túlóráztatással, tisztességtelen bérfizetéssel vagy jogtalan követelésekkel. Ezek a helyzetek gyakran megoldhatatlannak tűnnek - pedig egészen más lehetne a helyzet, ha a munkavállalók jobban tisztában lennének a jogaikkal. Egy Reddit-felhasználó, u/bahodej, a platformon megosztott történetében kiváló példát mutatott arra, hogy hogyan lehet kiállni magunkért és másokért.
Egy etikátlan rendszer rabságában
A férfi egy zálogházban dolgozott, ahol tulajdonképpen már az első napoktól kezdve számos igazságtalansággal találkozott. A bolt tulajdonosa rendszeresen arra kényszerítette az alkalmazottakat, hogy több mint 40 órát dolgozzanak túlóra díjazás nélkül, kihagyják az ebédszüneteiket, az ünnepnapokon pedig a rendes bér alatti fizetésért dolgozzanak - mindezek csak azért történhetett meg, mert senki sem emelte fel a hangját, így az etikátlan gyakorlatok megszokássá váltak.
Olvass tovább...
A történet főszereplője ennek ellenére ott maradt a munkahelyen, sőt, hat év elteltével a tulajdonos előléptette boltvezetővé. Az alkalmazott azonban úgy döntött, hogy nem engedi megismétlődni a múltbéli igazságtalanságokat. A dolgozó felkészült a vezetői szerepre: menedzsment könyveket olvasott, és alaposan áttanulmányozta a munkavállalói jogokat is. Új szerepében azonnal változtatott a boltot érintő káros szabályokon.
Az egyik legfontosabb újítása az ebédszünetek rendbetétele volt. Korábban a dolgozóknak el kellett hagyniuk az üzletet a félórás szünetük alatt, most viszont lehetőséget kaptak, hogy a közelben maradjanak, ha szükség lenne rájuk.
A tulajdonos persze észrevette a változásokat, és rögtön kérdőre is vonta u/bahodej-t.
„Miért hagyod, hogy ebédszünetet tartsanak? Talán inkább zárjunk be minden nap fél órára, és arra az időre senki se kapjon fizetést.”
- vetette oda cinikusan. A menedzser viszont már nem jött zavarba, ezért csak higgadtan visszakérdezett: „Oké, 12:00-től 12:30-ig zárjunk, vagy 1-ig?” A tulajdonos erre már nem tudott mit mondani, és elsétált.
Nem véletlenül kérdezett vissza: a menedzser jól tudta, hogy a tulajdonos nem engedheti meg magának, hogy a bolt fél órára bezárjon - ez is csak egy taktika volt arra, hogy elvegyék az alkalmazottak kedvét a törvényes szünetektől.
Olvass tovább...
Harcos szembeszállás az ünnepnapi kizsákmányolással
Egy másik esetben a tulajdonos azt követelte, hogy az alkalmazottak ünnepnapon is dolgozzanak, méghozzá fél fizetésért. Az új boltvezető viszont nem hagyta annyiban a dolgot: megmutatta a szabályzatot, amely szerint ünnepnapokon az alkalmazottaknak jár „egy átlagos napi bér + másfélszeres órabér minden ledolgozott órára.” A tulajdonos ezek után kénytelen volt betartani a törvényt, és megfelelő fizetést adni.
A tanulság: ismerd meg a jogaidat!
A több év alatt dolgozóból boltvezetővé lett férfi története végül pozitívan zárult. A bejegyzésből kiderül, hogy később elhagyta az üzletet egy jobb lehetőség miatt, de ottléte alatt megmutatta, hogy a tudás és bátorság segítségével mindenki képes kiállni magáért és munkatársaiért - története a legjobb emlékeztető arra, hogy a jogaid ismerete a legjobb eszköz a kizsákmányolás ellen.
Egy kis zálogház történelem: