promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Alig akart hinni a szemének a bolti eladó a kasszánál, amikor egy fiatal lány fizetni akart, őrületes jelenet játszódott le

Alig akart hinni a szemének a bolti eladó a kasszánál, amikor egy fiatal lány fizetni akart, őrületes jelenet játszódott le

Borítókép:  Profimedia
Színes
Kategória fejléc

A videót a TikTok eltüntette, de az X-re később újra feltöltötték. 

Egészen döbbenetes jelenet játszódott le nemrégiben egy amerikai vegyesboltban: egy nő fizetéskor a kezét nyújtotta oda, az abba beültetett chippel fizetett. Az eseményről készült videó gyorsan felkapott lett a közösségi médiában mind a sci-fi rajongók, mind az azokat a való életben inkább ellenzők körében, ugyanis joggal merül fel a kérdés, hogy vajon az ilyen technológiák a hétköznapi kényelmet szolgálják, vagy egy disztópikus jövő előfutárai?

Hogyan működik a kézbe ültetett chip?

A TikTokon „Chip Girl” néven ismert Burgundy Waller nem ma kezdte a dolgot: már 2020-ban beültettetett egy chipet a tenyerébe. Közelebbről nem tisztázott és kifejtett okok miatt döntött így, méghozzá azért, hogy az otthona és a gardróbszekrénye zárainak kinyitását így oldja meg - arról viszont nem esett szó, hogy mi az óriási baj a hagyományos, kulcsos módszerrel.  

Legújabb videójában ennél már tovább lépett: bemutatta, hogy a kezébe ültetett chip fizetési eszközként is működik. A videóban a lány a pénztárnál állva lassan a kezét a kártyaolvasóhoz közelíti, és izgatottan várja az önkiszolgáló kasszánál, hogy működik-e. Egyszer csak megérkezik a visszaigazolás a sikeres fizetésről, Burgundy nagyon örül neki, szerinte ez a legmenőbb dolog, amit valaha látott, és az eladó is igen meglepődött a látottakon (bár a reakciója nincs benne a videóban). 

A videót rövid idő után eltávolították TikTok-oldaláról, és egy X-felhasználó, @BenSwann_ osztotta meg újra.

Támogatók és szkeptikusok

A technológia nem túl meglepő módon megosztotta a nézőket. Egyesek szerint Waller nem egy beültetett chippel, hanem egy úgynevezett biometrikus tenyérszkennerrel fizetett.

„Ez nem egy chip, hanem tenyérszkenner. A helyi Whole Foodsban is csak pár ember használja naponta. Elég hátborzongató”

– írta egy @olivermarks nevű felhasználó, viszont a lány már bemutatta az otthoni záraival, hogy valóban egy chippel nyitja őket.

Mások az adatbiztonság kérdését feszegették. „Ez sokkal rosszabb. Ő tényleg odaadta a tenyérlenyomatát fizetésre? Ez őrültség. Az Apple Pay sokkal biztonságosabb” – 

A hétköznapi kényelem vagy disztópikus rémálom?

Sokan szkeptikusak a beültetett chipek használatával kapcsolatban, bár a legtöbben nem is a személyes, egyéni kényelem érdekében használt chipek ellen tiltakoznak, hanem az esetlegesen kötelezővé tett ellen - nem mintha idáig érkezett volna bármilyen hivatalos nyilatkozat bármilyen kormánytól ilyen ügyben, hogy terveznének hasonlót. 

A jövő vagy csak múló hóbort?, 

A technológiai fejlődés mindig két oldalú: egyszerre kínál kényelmet és vet fel komoly aggályokat - egyesek lelkesen várják, hogy milyen újdonságokkal tudják még kényelmesebbé tenné az életüket, mások attól tartanak, hogy az ilyen újítások az adatvédelem teljes elvesztéséhez vezethetnek.

A kézbe ültetett chip mindenképpen forradalmi technológia. Hogy az ilyen megoldások mikor és milyen mértékben válnak hétköznapivá, azt csak az idő fogja eldönteni. Addig is, mindenki elgondolkodhat rajta: vajon beültettetne egy chipet a kényelme érdekében?

Az eset egyébként nem példa nélküli, ez a férfi például a Teslája kinyitásához ültetett be egy chipet a kezébe: