promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Óriási kiadás lesz ez a családoknak: ezeket a háztartási gépeket kell majd lecserélni

Óriási kiadás lesz ez a családoknak: ezeket a háztartási gépeket kell majd lecserélni

Borítókép:  Profimédia/Illusztráció
Otthoni praktikák
Kategória fejléc

Elképesztően károsak, minden háztartásban van belőlük.

Az utóbbi időben egyre nagyobb figyelmet kap a környezetvédelem: az Európai Unió számtalan erre irányuló szabályozása is az élhetőbb jövőt célozza meg. Az energiatakarékosság pedig tipikusan egy olyan dolog, amivel mindenki nyer: a családok tárcájában több marad és a környezet is megköszöni a kevesebb energiafelhasználást. Ehhez azonban időnként szükséges egy-egy nagyobb kiadást eszközölni. Lecserélni a régi eszközparkot, majd újat venni helyette nem éppen olcsó: most úgy tűnik, hogy két eszközből is érdemes lesz újat nézni, ráadásul nem is olyan sokára.

Európai kutatók most azon dolgoznak, hogy egy nagyon káros anyagot tudjanak kivonni a hűtőszekrényekből és a légkondicionálókból, ami a legtöbb háztartásban megtalálható.

A jelenlegi eszközökben használt gőzkompressziós technológia már több mint 100 éves, emiatt adta magát, hogy ezt újravizsgálják. A benne található anyagok pedig ezerszer károsabbak a szén-dioxidnál, ezért európai kutatók alternatívát kerestek helyette és sikerrel is jártak. Korábban már volt egy szabályozás ezekre az eszközökre: 1989-ben már betiltottak egy káros anyagból álló hűtőközeget, ám az ennek a helyettesíttésére használt anyag, a hidrofluor-karbon szintén környezetkárosító, ráadásul maga a működési elv is elavult.

 

Jaka Tusek a Ljubljanai Egyetem Gépészmérnöki Karának munkatársa és a mellette dolgozó csapat teszteli azokat az új technológiákat, amelyben fémekkel helyettesítenék a veszélyes anyagokat. A tudós az Európai Unió 2019-2023 között futó SUPERCOOL projektjének a folytatását végzi.

Borzalmas számokról van szó:

 „Ha mindössze egy kilogramm bizonyos hűtőközeg kerül a légkörbe, a környezeti hatása megegyezik azzal, mintha kb. 30 ezer kilométert autóznánk.”  - idézi az Európai Bizottság közleménye a szakértőt.

A káros anyagolat fokozatosan vonnák ki a forgalomból, helyükre pedig természetes anyagok kerülnének, de akad még kihívás a projektben: akad, amelyik meleg környezetben nem működik megfelelően, de ezek között is van, amelyik mérgező, ám sokkal kisebb mértékben, mint elődei.

Az eredmény pedig?  Biztonságosabb, halkabb és hatékonyabb hűtés, valamint nem elhanyagolható mértékű környezetvédelmi előrelépés.

A kutatók a projekt befejezését 2026 elejére teszik, tehát nincs már messze az áttörés: az E-CO-HEAT projekt végén szabadalmi bejelentést szeretnének beadni, majd a technológiát időközben piacképessé formálják, majd bevezetik ipari eladásra is. Ez része az Európai Unió Fűtési és Hűtési Stratégiájának, melyet a Zöld Megállapodás értelmében kötöttek.

Tusek szerint jelenleg kétmilliárd légkondicionáló működik, ez pedig 2050-re megháromszorozódik.

Egy másik érdekes adat, hogy a világ energiafelhasználásának 10 százaléka a hűtési rendszerek működtetése teszi ki. Az egyre emelkedő hőmérséklet és a globális felmelegedés miatt pedig egyre nagyobb rájuk a kereslet. A tudósok majdnem a végére értek a fejlesztésnek: jellenleg 15 százalékos hatékonysággal működnek, míg a régebbi tchnológia hatásfoka 20-30 százalék. Hamarosan több nemzet együttműködéséből megszülethet az első klímeberendezés, mely a SMACool nevet viseli, ami hatalmas előrelépés ahhoz képest, hogy a projekt még csak 10 éve fut. Tehát hamarosan minden családnál cserélni kell majd ezeket a technikai eszközöket.

Addig is, míg kijönnek az új termékek és szükségesé válik a hűtőberendezések cseréje, itt van néhány tipp, amivel környezetvédő módon pénzt takaríthatunk meg:

Forrás: uzletem.hu