Óriási világszenzáció: a japánok elképesztő dolgot találtak a Földtől 300 millió kilométerre található bolygóról származó mintában
Olvass tovább...
Nyugtalanító belegondolni, hogy bár számunkra évezredekig tartana odaérni, egy kataklizma „szele” iszonyatos távolságokról is elsöpörhetné az életet a bolygónkról.
Alig száz kilométerre a fejünk felett egy rejtélyes és végtelen univerzum veszi kezdetét, amiről még szinte alig tudunk valamit. Amit viszont felfedeztek, azok többsége egyáltalán nem barátságos, sőt, az emberre szinte csak veszélyes dolgokat tartogat a világűr.
A szupernóva kifejezést általában valami távoli csillagrobbanásként írnánk le, ami elképesztően feltűnő lehet több millió fényévről is. De mi történne, ha egy csillag élete épp a közvetlen szomszédságunkban érne véget?
Olvass tovább...
Hosszabban kifejtve, ha egy szupernóva-robbanást mindössze pár fényév távolságból szemlélhetnénk (amire szerencsére nincs esély), akkor annak intenzív gammasugárzása gyakorlatilag elsöpörné a Föld ózonrétegét, megsemmisítve az életet a bolygónkon.
Egy csillaghalál még akkor is rendkívül veszélyes lenne, ha távolabb következne be, ugyanis jelentős hőt és fényt bocsájtana ki, ami kiterjedt tüzeket okozna, károsítaná a Föld légkörét, átalakítva az éghajlatot, ezzel iszonyatos pusztítást okozva.
Hogy mindenkit megnyugtassunk, szerencsére az eddig felfedezett szupernóvák közül a legközelebb a dallamos nevű SN 1987A volt, a Tejútrendszeren kívüli úgynevezett kísérőgalaxisban, a Nagy-Magellán felhőben.
Olvass tovább...
És hogy volt-e már közeli szupernóva, ami katasztrófát okozott a Földön? Kutatók szerint cirka 360-370 millió éve bizonyíthatóan bekövetkezett egy ilyen, úgynevezett „kihalási esemény”, ami rendkívül hosszú ideig, évmilliókig tartott és gyors pusztítás helyett lassú és kíméletlen károkat okozott, ami nélkül valószínűleg a most ismert élet ki sem alakult volna, úgyhogy részben mi is egy szupernóvának köszönhetjük a létezésünket.