promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Valóban halálos, ha lenyeljük a görögdinnye magját? Végre kiderült az igazság

Valóban halálos, ha lenyeljük a görögdinnye magját? Végre kiderült az igazság

Borítókép:  Profimédia/Illusztráció
Tech & Tudomány
Kategória fejléc
Promotions

Gyerekkorunk óta riogatnak a dinnyemag életveszélyes hatásaival, pont került a magvas kérdés végére.

Gyerekkorunktól kezdve riogattak a görögdinnye ártalmas hatásaival: a magyarok egyik kedvenc gyümölcse a közhiedelem szerint rengeteg galibát tud okozni. Nem egészséges, ha megesszük a zöld, héjhoz közeli részt, a dinnyemag lenyelése pedig egészen tragikus következményekkel járhat. Sokan még felnőttkorukban sincsenek tisztában azzal, hogy pontosan mi is a helyzet a görögdinnye magjával, most a Telex járt utána annak, hogy ki kell-e szedegetni a magokat.

Bár több gyümölcsnél tényleg nem szabad megenni a magokat, mert mérgező anyagokat tartalmaznak, a dinnye nem ezek közé tartozik. Sőt: a magjában rengeteg vitamin és egészséges anyag található, amelyek remekül tudnak hasznosulni az emberi testbe. Ám nem akkor, ha ezeket "kezeletlenül" lenyeljük. Ekkor ugyanis a héja miatt nem tudnak felszívódni a gyomorba, tehát ebben a formában haszontalanok. Ám: nem veszélyesek. Tehát az, hogyha az ember lenyeli a dinnyemagot, akkor az kicsírázik a gyomorban, az, hogy fulladást okozhat, vagy esetleg vakbélgyulladást idéz elő, hazugság.

Sok ember azonban nem csak a fenti hiedelmek miatt nem hajlandó lenyelni a dinnyemagot: egész egyszerűen kellemetlen érzést kel a szájban, rágás közben. A dinnye homogén állagát ugyanis megzavarják a kemény magok, amik rontják a fogyasztás élményét.

Ha azonban nem viszolygunk a magoktól, akkor kétféle módon is kinyerhetjük belőle az értékes anyagokat: egyrészt nedves helyen való csíráztatással, másrészt pedig kőkezeléssel. Ebben az esetben a magokat megsütjük, majd pedig meghámozzuk és a belsejét fogyasszuk el.

A dinnyeevés egyébként nagyon egészséges, főleg nyáron: húsában is rengeteg vitamin van, magas víztartalma miatt pedig kiváló szomjoltó és folyadékpótló, amire főleg így a hatalmas hőségek idején nagyon nagy szükségünk van. Arról nem beszélve, hogy receptekben is számtalan felhasználási módja van, így nem csak önmagában okoz gasztronómiai élvezeteket.