Skóciában egy vihar után világszenzációs ókori lelet bukkant elő, a világon máshol ilyet nem láttak, idősebb a piramisoknál
Olvass tovább...
Teljesen átírja az eddigi ismereteinket egy felfedezés.
Az egyiptomi Abu Szimbel templom falaira vésett ókori görög feliratok bizonyítják, hogy az emberek már évezredekkel ezelőtt is igyekeztek üzenetet hagyni a jövő nemzedékeinek: az Abu Szimbelben található hatalmas II. Ramszesz-szobor bal lábán olvasható görög nyelvű felirat egy jelentős katonai hadjáratot örökít meg, melyet II. Pszammetik egyiptomi fáraó vezetett Kr. e. 593-ban.
Ez a hadjárat Núbiába is eljutott, s egyiptomi valamint görög katonák egyaránt részt vettek benne. A görög katonák csapatát egy Botaszimto nevű tiszt irányította, akinek neve az egyiptomi "Ba-de-Sema-Tawy" hellenizált változata volt, ami azt jelenti, hogy "a két föld ajándéka". Eközben az egyiptomi csapatokat Ahmose vezette, akit a görögök Amasziszként emlegettek.
II. Pszammetik fáraó núbiai hadjáratát jól dokumentálták az ókori történészek, például Hérodotosz, aki részletesen beszámolt a fáraó katonai expedícióiról. A görög zsoldosok jelenléte az egyiptomi hadseregben kiemeli a görög részvétel fontosságát az egyiptomi ügyekben ebben az időszakban.
Olvass tovább...
Ez a kölcsönhatás a Kr. e. 7. század végén és a Kr. e. 6. század elején zajló események szélesebb körű tendenciáját tükrözi, amikor Egyiptom a szaiti dinasztia alatt aktívan együttműködött a mediterrán világgal. Az Abu Szimbelben található felirat tanúskodik az Egyiptom és Görögország közötti intenzív kapcsolatok időszakáról, különösen a görög zsoldosok jelentős szerepéről az egyiptomi hadjáratokban.
Ebben az időszakban a görög zsoldosok kulcsszerepet játszottak az egyiptomi hadjáratokban. Félelmetes harci képességeik miatt felbérelt zsoldosok nemcsak a katonai erőfeszítésekben vettek részt, hanem az egyiptomi műemlékeken is nyomot hagytak. Az Abu Szimbelben található graffiti kiváló példa erre, amely értékes történelmi betekintést nyújt ezen ókori katonák életébe.
Olvass tovább...
Forrás: Archeologist