A Dávid-szobor bizonyítja, hogy Michelangelo száz évvel megelőzte az orvostudományt
Olvass tovább...
Hogy kerülhetett egy ősi szobor kezébe egy laptop?
Egy rejtélyes ókori görög szobor, amely egy trónon ülő nőt ábrázol, aki egy dobozt tart a kezében, az interneten keringő összeesküvés-elméletek tárgya lett. Sokan úgy vélik, hogy a doboz valójában egy laptop, ami arra utal, hogy az ókori görögök fejlett technológiával rendelkeztek, vagy talán még időutazást is tudtak.
A szobor, amelyet "Síremlék Naiskos egy trónoló nővel és kísérőjével" néven ismernek, i.e. 100 körül készült, és jelenleg a kaliforniai Malibuban található J. Paul Getty Múzeumban látható. A szobor 37 hüvelyk magas, és egy nőt ábrázol, aki egy trónszerű széken ül, miközben egy fiatal szolga egy vékony dobozt tart nyitva előtte.
Olvass tovább...
Az összeesküvés-elméletek hívei úgy vélik, hogy a doboz túl sekély ahhoz, hogy ékszerdoboz legyen, és inkább egy modern laptophoz hasonlít. Rámutatnak arra is, hogy a nő szemei a doboz belsejére összpontosítanak, ugyanarra a helyre, ahol egy laptop képernyője lenne. Ezenkívül a dobozon furcsa jelek láthatók, amelyeket egyesek USB-portoknak vélnek.
Azonban a régészek és a tudósok elutasítják ezeket az elméleteket. Kristina Killgrove, a Forbes bioarcheológusa szerint a doboz valószínűleg ékszerdoboz volt. Elmondta, hogy a szobrok ábrázolásai csak a római korban váltak igazán realisztikussá, és az ókori görög művészek nem ábrázoltak volna olyan tárgyakat, mint a laptopok. A dobozon lévő lyukak valószínűleg fa vagy más romlandó tárgyak rögzítésére szolgáltak.
A Getty Múzeum honlapján is szerepel a szobor leírása, amelyben nem említik a laptopot. A leírás szerint a doboz valószínűleg egy ékszerdoboz vagy egy más, személyes tárgyakat tartalmazó doboz volt.
A szobor rejtélye valószínűleg még sokáig élénk viták tárgya marad. Lehetséges, hogy a doboz valóban egy laptophoz hasonlít, de valószínűbb, hogy ez csak a véletlen műve, vagy az ókori görög művészek képzeletének szüleménye.
Fontos megjegyezni, hogy az összeesküvés-elméletek gyakran félrevezetőek és nem támaszkodnak tudományos bizonyítékokra. Mielőtt elhinnénk egy ilyen elméletet, fontos, hogy kritikusan értékeljük a forrásokat és tájékozódjunk a témában.