A Római Birodalom legnagyobb rejtélyét még a rómaiak sem tudták megfejteni, inkább isteni kultuszt emeltek a misztikus képződmény köré
Olvass tovább...
Elképesztő leletre bukkantak régészek.
Régészek egy 3300 éves agyagtáblára bukkantak, amely betekintést enged a Hettita Birodalom egy rettenetes és katasztrofális inváziójába. A leletet Törökország fővárosától, Ankarától mintegy 100 km-re fedezték fel, Büklükaleben. A tenyérnyi méretű táblát a Japán Anatóliai Régészeti Intézet régésze találta meg.
Büklükale egy ősi város romjai, melynek átmérője mindössze 500 méter. A korábbi ásatások során csak töredékes agyagtáblák kerültek elő, ez a lelet viszont szinte tökéletes állapotban maradt fenn. A kerámiák alapján a település a Hettita Birodalom idején virágzott.
A táblán ékírásos szöveg található, melynek első hat sora hettita nyelven íródott. A tudósok fordítása alapján a szöveg "négy várost, köztük a fővárost, Hattusát is katasztrófa sújtja" kijelentéssel kezdődik. A fennmaradó 64 sor hurri nyelven íródott ima, győzelemért könyörögve.
Olvass tovább...
A hurri nyelvet a hettita birodalom bukásáig (i. e. 1400-1190) beszélték. A tábla szövegét hónapokig fordították a szakértők. A hurri írás egy Teššobhoz, a hurri viharistenhez szóló ima, aki mind a hettita, mind a hurri panteon feje volt. Az ima dicséri az istent és őseit, utal az istenek és az emberek közötti kommunikációs problémákra, majd felsorol ellenséges királyokat, isteni tanácsért könyörögve.
A Hettita Birodalom a 12. század elején omlott össze. Bukásához polgárháború, éghajlatváltozás és hódító népek betörése is hozzájárult. A táblán említett invázió nem kapcsolódik a birodalom bukásához.
A tábla egy polgárháborús időszakból származik, melyről más hettita szövegekből is tudunk. A hettita területet egyszerre több irányból is megszállták, számos várost leromboltak, melyeket csak idővel tudtak újjáépíteni.
A 3300 éves agyagtábla értékes betekintést enged a Hettita Birodalom egy sötét időszakába, és segíthet jobban megérteni a birodalom bukásához vezető eseményeket.
Forrás: Arkeonews