A magyarok szája tátva maradt tegnap éjszaka – Idén először volt látható a varázslat
Olvass tovább...
Összetett oka van annak, hogy a sarki fény zöld, lila, rózsaszín vagy éppen piros.
Néhány évvel ezelőtt még azzal csalogatták a turistákat az északi országokba, hogy ha szerencséjük van, akár a sarki fényben is gyönyörködhetnek. Egész iparág épült erre a narratívára, üvegtetős, erdei luxusházakkal várták a melegebb éghajlatról érkezőket, a promóciós képeken pedig mesés, zölden fénylő égbolt virított a szállások felett. Úgy tűnik, egyelőre nem kell a távoli Izlandra, Svédországba, Norvégiába vagy Finnországba repülni az égi látványosság miatt, ahogy néhány nappal ezelőtt kiderült, a saját kertünkből is gyönyörködhetünk benne.
Egy évtizedben legfeljebb egyszer éri el a naptevékenység a maximumát, ilyenkor a gyakoribb napkitöréseknek köszönhetően jóval nagyobb az esély a sarki fény megjelenésére is. Ebben az időszakban vagyunk most, a múlt pénteken látott sarki fény idén ötödik alkalommal tűnt fel felettünk, pedig meglehetősen ritka, hogy szabad szemmel is látni lehessen.
Olvass tovább...
Először mindent pirosas-rózsaszínre festett, később megjelentek a zöldes árnyalatok is, ami aztán tényleg ritka hazánk felett. Általában 20-30 évente van erre lehetőségünk, úgyhogy most igazán szerencsés periódusban vagyunk, írta az Időkép.
A sarki fény színe és intenzitása a beérkező töltött részecskék energiájától és sebességétől, az ütközések magasságától és a kölcsönhatásban résztvevő gázok típusától függően változik. Lélegzetelállító természeti látvány, és a színek sokfélesége tovább fokozza misztikumukat és szépségüket.
Az északi fény leggyakoribb színe a zöld. Akkor keletkezik, amikor töltött részecskék, főleg elektronok, a Föld felszíne felett 100-240 kilométeres magasságban oxigénmolekulákkal ütköznek. Ezen ütközések során az elektronok energiája átkerül az oxigénmolekulákhoz, amelyek aztán zöld fény formájában felszabadítják ezt az energiát.
Olvass tovább...
A lila árnyalatok a sarki fényben kevésbé gyakoriak, de nem ismeretlenek. Ezeket a színeket általában nitrogén- és oxigénmolekulák keveréke állítja elő különböző magasságokban és különböző energiaszintekkel. A lila és rózsaszín árnyalatai a tengerszint feletti magasságtól és az érintett molekulák típusától függenek.
A rózsaszín is gyakran megjelenik a piros és zöld területek alsó szélein, vagy a vörös, a zöld és a kék keverékeként.
Egyetlen leszögezhetünk, bármilyen színe van, a sarki fény csodás látvány, évezredek óta bámulatosnak tartják az emberek.
Hosszú távra előre nehéz megjósolni a felbukkanását, de meteorológusok és csillagászok számíthatunk még rá a közeljövőben, mivel a Nap felszíne továbbra is rendkívül aktív.
Forrás: Perlan