A végítélet napját hozhatja el a villámgyorsan olvadó antarktiszi gleccser
Olvass tovább...
Elsőre kellően hidegnek tűnhet a csaknem -10 fok, azonban az Antarktiszon ez szokatlanul melegnek számított.
Egyre riasztóbb méreteket ölt a sarkköri felmelegedés, legalábbis a Concordia-Dome C kutatóállomás adatainak közelmúltbeli feldolgozása erre enged következtetni. Egy nemrég publikált tanulmány pedig rávilágít, hogy ami az Antarktiszon történik, az minden, csak nem normális.
Olvass tovább...
A hőhullám kiterjedése is hatalmas volt. A kutatók becslése szerint az Antarktisz keleti részén a hőmérséklet mintegy 3,3 millió négyzetkilométernyi területen haladta meg a korábbi, szintén abban a hónapban mért pozitív rekordokat.
Ennek következtében a part menti területeken felszíni olvadás következett be, ami hozzájárult ahhoz is, hogy a tengeri jég rekordalacsony szintre zsugorodjon. További negatív hatásaként könyvelték el a kutatók a Conger-selfjég megsemmisülését is.
Olvass tovább...
A meleg léghullámot az Antarktiszra az Indiai-óceánon kialakult heves trópusi ciklontevékenység szállította, a nyomában érkező vastag felhőréteg pedig a légkör alsó rétegében tartotta a meleg levegőt. A két évvel ezelőtti hőhullámról korábban úgy vélték, hogy százévente egyszer történhet meg, ám a tudósok figyelmeztettek, hogy az éghajlatváltozás miatt ezekre egyre gyakrabban kell számítani.
A tudósok bár abban bíztak, hogy az Antarktisz kevésbé érzékeny az éghajlatváltozásra, mint a világ legtöbb régiója, ám ez a teória mostanra megdőlni látszik. Arról nem is beszélve, hogy az Északi-sarkvidéken még rosszabb a helyzet, itt az hőmérséklet a globális átlagnál csaknem négyszer gyorsabban emelkedik.