Célegyenesben a Hold gyarmatosítása: Már a bázisokat és az úthálózatot tervezik
Olvass tovább...
A NASA-nak nagyon kell valami, ami a kínaiaknak már megvan.
A Kínai Űrtudományi és Technológiai Társaság (CASC) ambiciózus terveket jelentett be az újrafelhasználható rakéták fejlesztésével kapcsolatban. A következő néhány évben két új, nagy átmérőjű, újrafelhasználható rakéta tesztrepülését tervezik, amelyek jelentősen bővíthetik Kína űrbe jutási képességeit és fellendíthetik a kereskedelmi űripar fejlődését.
Ezzel alaposan feladják a leckét az amerikaiaknak, akik SpaceX-re támaszkodva rendelkeznek csak újrafelhasználható rakétákkal, az amerikai kormánynak nincs a birtokában ilyen fejlesztés, és ai ismétlet holdraszállást célzó Artemis-program pedig nem is rendelkezik újrahasznosítható rakétákkal - derül ki az Interesting Engineering cikkéből.
Olvass tovább...
A kínaiak azonban semmit sem bíznak a véletlenre, és ambiciózus tervekkel álltak elő, olvasható a SpaceNews oldalán. A rakétákról egyelőre a következőket lehet tudni:
A CASC továbbra is elkötelezett a kereskedelmi űrrepülés támogatása mellett, ezért számos egyéb fejlesztés is zajlik a kínaiaknál: nyitottabbá teszik a nagy méretű tesztberendezéseket a kereskedelmi űrvállalatok számára, mint a rakétahajtóművek tesztpadja, és aktívan részt vesz kereskedelmi indítóállomások építésében, hogy infrastruktúrát biztosítson a kereskedelmi indítások számára. Ezen felül a CASC YF-209 metán-folyékony oxigén újrafelhasználható hajtóművet fejleszt, amelyet kifejezetten a kereskedelmi űrpiac igényeinek kielégítésére terveztek.
Olvass tovább...
Ezenkívül számos más kínai kereskedelmi rakétagyártó is aktívan fejleszt újrafelhasználható rakétákat:
- Space Pioneer: A Space Pioneer egy "Tianxing-1" nevű, újrafelhasználható rakéta fejlesztésén dolgozik.
- Galactic Energy: A Galactic Energy egy "Tengyun" nevű, újrafelhasználható rakéta fejlesztésén dolgozik.
- iSpace: Az iSpace egy "Hyperbola-2" nevű, újrafelhasználható rakéta fejlesztésén dolgozik.
- Landspace: A Landspace egy kisléptékű, újrafelhasználható rakéta tesztelését végzi, amelyet "Zhuque-2"-nek hívnak.
A NASA-nak tehát alaposan fel van adva a lecke, korábban nem sokan fogadtak volna rá, hogy az űrverseny újraéled a dzuperhatalmak között, csak a Szovjetunió helyett ma már a kommunista, de a piacgazdasággal jó viszonyt ápoló Kínai Népköztársaság veszi fel a versenyt. Ha jobban is érdekel ez a kiújult verseny, hallgasd meg miként nyilatkozik róla a szakértő:
Olvass tovább...
Forrás: HVG.hu