A NASA új sebességi fokozatba kapcsolt: különös anyagokra bukkantak egy aszteroidában és közel vagyunk a Hold visszafoglalásában is
Olvass tovább...
A James Webb űrteleszkóp készítette a lenyűgöző felvételeket.
Elképesztő felvételt tett közzé nemrégiben a NASA. A James Webb űrteleszkóp ugyanis elfordult a Földtől mintegy 163 ezer fényévre lévő Nagy Magellán-felhő irányába, és készített egy felvételt annak egyik masszív keletkezési régiójáról (H II régió*), a mintegy 1630 fényév átmérőjű N79 néven ismert ködről, az eredmény pedig egészen elképesztő, teljesen olyan, mint egy festmény.
A H II egyébként egy olyan régió, ami gázból és plazmából áll, a világító csillagközi felhő átmérője pedig a több száz fényévet is elérheti, és a belsejében csillagképződés zajlik. Az évmilliók során egy ilyen H II régióban több ezer csillag születhet, majd egy szupernóva-robbanás vagy az újszülött csillagokból érkező napszél eloszlatja a felhő maradék anyagát, és a helyén egy nyílthalmaz lesz látható – ez csillagok olyan csoportja, ami egy közös csillagközi gázfelhőből alakult ki, és tagjai még mindig laza gravitációs kapcsolatban állnak egymással.
A csodálatos fotót a NASA Webb Telescope X-fiókja (korábbi Twitter) a következőképpen kommentálta:
Mindig hajnal előtt van a legsötétebb. Az N79 tanulmányozása lehetővé teszi számunkra, hogy bepillantást nyerjünk a korai univerzumokba, támpontokat kínálva a csillagok kialakulásához a távoli múlt során. A HII régió elképesztő sebességgel termel csillagokat, sokkal gyorsabban, mint a saját galaxisunkban található csillagképző régiók. Valójában az N79 kémiai összetétele hasonló a korai univerzumokhoz , amikor a csillagkeletkezés a csúcson volt. Itt azok az élénk sugarak, amelyek a napfényhez hasonlítanak, valójában diffrakciós tüskék.
- írták a bejegyzésben.
Most pedig nézzük is a lenyűgöző, festményszerű képződményt:
A NASA egyébként az elmúlt időszakban jelentős előrelépéseket tett a Hold újrahódítása felé vezető úton is. Még 2023-ban ugyanis sikeresen landolt a Perseverance marsjáró, amely hamarosan elkezdi a Mars felszínének feltérképezését. Ugyanebben az évben a NASA Artemis-programja keretében elindult a CAPSTONE űrszonda is, amely a Hold körüli pályát teszteli.
Erről alábbi cikkünkben számoltunk be bővebben:
Olvass tovább...
Forrás: SpaceChatter / Player